Jeden z nejkrásnějších pralesů se nachází u nás. Sjíždějí se k němu turisté z celého světa, Češi o něm ale nemají ani tušení

V České republice se nachází jeden z nejkrásnějších pralesů na světě, Češi o tom ale nemají ani tušení. Zní to překvapivě, ale má to své důvody.

i Zdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi beskydskými hřebeny se rozprostírá skrytý klenot, který si uchoval svou původní divokost a celkově vypadá, jako by se na něm zastavil čas. Prales Mionší patří mezi poslední zbytky nedotčené karpatské přírody a zároveň se řadí mezi největší pralesní oblasti v Česku. Přesto mnoho Čechů o jeho existenci vůbec netuší, což může působit jako jeden velký paradox. Ročně se k němu totiž vydávají nadšenci z celého světa. Kromě stoletých stromů se v něm nacházejí i vlci a medvědi. Informoval o tom web iDnes.

Prales Mionší

Tento unikátní prales se nachází v oblasti Slezských Beskyd a rozkládá se na přibližně 170 hektarech. Díky své jedinečné fauně a flóře je magnetem nejen pro odborníky, ale i pro milovníky přírody z celého světa. Mionší nabízí vzácnou možnost nahlédnout do krajiny, kterou lidé téměř nepoznamenali. Tato chráněná oblast je ponechána přirozenému vývoji, což znamená, že tu nenajdete žádné zásahy člověka.

Česko má nejkrásnější přírodní útvar na světě. Již brzy by se mohl stát novým divem světa

iZdroj fotografie: MartinVeselka / Creative Commons / CC BY-SA
Prales Mionší patří mezi nejunikátnější lesy na světě

Mohutné buky, javory, smrky a jedle, které zde rostou, dosahují stáří přes 200 let. Mnohé z nich se po svém pádu přirozeně rozkládají, čímž přispívají k bohatství lesního ekosystému. Procházka po stezce vedoucí kolem pralesa připomíná cestu zpět v čase. Území je domovem rozmanitých druhů živočichů i rostlin. Vyskytuje se zde přes 110 druhů obratlovců, z toho téměř 75 druhů ptáků.

Jen tak ho nenavštívíte

Aby si prales zachoval svou podobu, jeho návštěva je o samotě nemožná. Pokud ho chcete navštívit, pak jedině s průvodcem, a to pouze o víkendu. Jádro samotného pralesa je tedy veřejnosti nepřístupné, vede kolem něj ale naučná stezka. Navíc vydat se do něj o samotě by rozhodně nebyl dobrý nápad. Mionší se momentálně potýká s přemnoženou zvěří, a to především jeleny, kteří poškozují mladé stromky, jež neustále okusují.

Kácení stromů podél silnic: Podle odbornice na ochranu přírody jsou na vině neschopní řidiči, ne stromy

Prales Mionší se momentálně potýká s přemnoženou zvěří

Navzdory své jedinečnosti zůstává tento kout přírody pro mnoho Čechů neznámým místem. Možná kvůli omezené přístupnosti, možná jednoduše proto, že o něm ještě neslyšeli. Právě to ale dělá z Mionší fascinující lokalitu, kde si návštěvník může vychutnat ticho lesa, vůni mechu a neopakovatelnou atmosféru starého pralesa. Turistická stezka vedoucí kolem rezervace měří přibližně sedm kilometrů a její prohlídka trvá asi tři hodiny. Vstup je povolen pouze v doprovodu průvodce, a to od června do září.

Navštívili jste někdy prales Mionší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články