Když zadáte do bankomatu PIN pozpátku, prý na místo přijdete policie. Je tomu opravdu tak?

Nedávno se na internetu začal šířit hoax, který vás může dostat do velkých problémů. Dejte si na něj pozor a ověřujte si informace, které čtete na internetu.

i Zdroj fotografie: Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na internetu se často objevují informace, které nejsou pravdivé. Jde o takzvané hoaxy, bohužel rozeznat je může být pro některé jedince obtížné. Tyto hoaxy se často sdílejí na sociální síti Facebook, i když je nutno podotknout, že v dnešní době už jich není tolik jako kdysi. Nedávno se však začal znovu šířit hoax pocházející z roku 2007. Ten tvrdí, že pokud zadáte do bankomatu svůj PIN pozpátku, přivoláte tak na místo okamžitě policii. Jde pochopitelně o lež, informoval o tom web Seznam Zprávy.

Známý hoax se opět šíří

V roce 2007 se poprvé začal na internetu objevovat hoax o PIN kódu zadaném pozpátku. Lidem bylo tvrzeno, že pokud PIN kód ke svému účtu zadají pozpátku, okamžitě tím přivolají na místo policii. To by měli udělat například v momentě, kdy je někdo cizí nutí, aby pro něj vybrali peníze. Když kód zadají pozpátku, peníze jim budou vydány a na místo během chvíle dorazí policie, která následně pachatele zadrží. Toto tvrzení je však klamné, žádný takový bezpečnostní trik neexistuje.

Bankomaty v Česku se změní k nepoznání. Už se to rozjelo, většina lidí o tom ale stále neví

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pozor na šířící se hoaxy, mohou vám pořádně zavařit

Pokud byste PIN zadali obráceně, bankomat by ho jednoduše vyhodnotil jako nesprávný a transakci by zamítl. Po několika chybných pokusech, většinou po třech, by navíc mohlo dojít k zablokování karty, což by situaci jen zkomplikovalo. Je tedy důležité si veškeré informace ověřovat. Pokud totiž budete věřit hoaxům, mohlo by vás to dostat do velkých problémů.

Co dělat během přepadení

Vraťme se k situaci, kdy vás skutečně někdo přepadne a pod hrozbou násilí vás bude nutit vybrat z bankomatu hotovost. Bohužel, pro tento případ neexistují žádné bezpečnostní praktiky, které by vás ochránily před krádeží peněz. Odborníci doporučují, abyste neodporovali, zadali správný PIN a následně vybrali hotovost, kterou po vás pachatel žádá.

Bankomaty začaly bláznit, rozdaly lidem jen tak 900 milionů korun. Banka teď prosí o to, aby lidé peníze vrátili

iZdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
Nevěřte všemu, co čtete na internetu a ověřujte si informace

Během toho si však zkuste zapamatovat co nejvíce detailů o pachateli. Ať už je to obecně jeho vzhled, nebo například jeho hlas, různá tetování, jizvy a podobné vjemy, které ho odlišují od jiných lidí. Jednoduše řečeno – všímejte si čehokoliv neobvyklého. Ve většině případů mají bankomaty kameru, ne vždy však funguje, a proto se vám detaily, kterých si všimnete, mohou při identifikaci pachatele velmi hodit.

Jak často narážíte na hoaxy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články