Vláda chce prosadit propouštění bez důvodu. Budeme v budoucnu dostávat padáka bez vysvětlení?

Představa toho, že ze dne na den dostanete vyhazov z práce a nikdo vám ani neřekne proč, je velmi nepříjemná. Bohužel by se mohla stát realitou.

i Zdroj fotografie: Munikmoon/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nedávno jsme vás v redakci Události247 informovali o změnách týkajících se práce v roce 2025. Možná k nim přibude ještě jedna. Český pracovní trh se totiž dlouhodobě potýká se zásadním problémem. Některým zaměstnavatelům dělá problém propustit své zaměstnance. Zaměstnanci mají naopak problém z práce odejít, protože se tohoto kroku bojí a mají pocit, že ke změně práce nemají dostatečně dobré podmínky. Pro obě strany by tak mohlo existovat kontroverzní řešení – výpověď či vyhazov bez udání důvodu. Tento návrh se poprvé, jak píše web Gov (Portál veřejné správy), objevil už v roce 2024 a došlo to tak daleko, že kvůli němu dokonce vznikla petice.

Propouštění bez udání důvodu

Návrh o propouštění bez udání důvodu vyvolával už od začátku bouřlivé reakce, a to jak mezi zaměstnanci, tak mezi zaměstnavateli. Původně se zavedením výpovědi bez důvodu počítala i vláda, ale nakonec tento bod ze svého návrhu vyřadila. Jenže, jak píše web Lidovky, někteří poslanci z řad ODS a TOP 09 se ho rozhodli vrátit zpět prostřednictvím svého návrhu nového zákoníku práce.

Blíží se konec éry elektromobilů? Zájem o ně klesá, automobilky už začaly propouštět

iZdroj fotografie: Megan Hernandez/ Creative Commons / CC-BY-SA
Někteří politici chtějí prosadit návrh na propouštění bez udání důvodu

Samotný návrh podle některých politiků slibuje usnadnění administrativy a firma by tak nemusela propuštěnému zaměstnanci vysvětlovat, proč pro ni již není potřebný. Zároveň by to prý mohlo pomoci i samotným pracovníkům, kteří se nyní často ocitají pod tlakem zaměstnavatelů, aby podepsali výpověď dohodou, a to za méně výhodných podmínek.

Součástí návrhu je i podmínka, že pokud zaměstnavatel vyhodí zaměstnance bez udání důvodu, musí mu zaplatit dvojnásobné odstupné. Nejde však o jedinou novinku, jak jsme vás již na našem webu Události247 informovali, měnit se bude i výpovědní lhůta.

Názory jsou různé

Abychom zjistili, co si lidé o novém návrhu myslí, oslovili jsme naše čtenáře a jejich názory byly různorodé. Například pan Kamil z Ústí nad Labem nám napsal: „Nevidím v tom žádný problém. Pokud mám dostat padáka, je mi jedno, jestli mi ho někdo bude odůvodňovat. Padák jako padák. Navíc dostanu dvojnásobné odstupné, takže v tom vidím spíš pozitiva.”

Desetitisíce lidí přijdou o práci: Velké firmy už mají plné zuby českých cen energií a rozhodly se ve velkém propouštět

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
Názory lidí se značně liší – někteří jsou pro, jiní razantně proti

Na to má naše čtenářka Marcela z Litoměřic odlišný názor: „Určitě by se mi nelíbilo, kdyby mě někdo vyhodil a neřekl mi k tomu důvod. Chtěla bych vědět, co jsem dělala špatně, abych se podobným chybám v budoucnu vyvarovala. Kdybych odcházela z práce, rozhodně bych si nedovolila vedení neříct ani slovo. Nehledě na to, kolik let bych v dané firmě strávila, vždy bych měla dostatečnou slušnost sdělit vedení důvody svého odchodu a rozloučit se s ním. Tomu se říká lidskost,“ napsala nám.

Co si o tomto návrhu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články