Oblíbenou aplikací v Česku se šíří nebezpečné zprávy. Jedno kliknutí na odkaz v nich vás může stát všechny úspory

Podvodníci jsou opět při chuti, tentokrát se rozhodli řádit na Messengeru. Dejte si pozor na podezřelé zprávy, mohou vás připravit o všechny peníze.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Hovory, SMS zprávy, sociální sítě. Podvodníkům se jednoduše nevyhnete, protože jsou schopni najít si vás úplně kdekoliv. Na našem webu Události247 vás pravidelně informujeme o podvodech a dnes tomu nebude jinak. Tentokrát se podvodníci zaměřili na komunikační síť Messenger od Facebooku. Na něm se podvodníci vydávají za oficiální zástupce či zaměstnance společnosti Meta, tedy provozovatele Facebooku. Jak uvádí web Novinky, jde o phishingový podvod za účelem vylákat z vás citlivé osobní údaje.

Nová vlna podvodů na Messengeru

Na Messengeru se nedávno začal šířit nový podvod. Kyberzločinci se vydávají za zaměstnance společnosti Meta a píší uživatelům následující zprávu: „Váš účet nedávno porušil standardy komunity. Rádi bychom vás informovali, že vaše stránka a účet byly trvale pozastaveny kvůli neobvyklým aktivitám a porušení zásad platformy. Pokud si myslíte, že jde o chybu či došlo k omylu, pokračujte v odkazu níže.“ Zprávu jsme v redakci zkrátili, význam však zůstává stejný.

Facebookové odkazy, které vysávají peníze přímo z vašeho účtu. Stačí jedno kliknutí a už se vezete

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Na Facebooku a Messengeru se šíří nový podvod

Podvodníci se za pomoci těchto zpráv, které se mohou lišit, snaží vyvolat v uživatelích pocit strachu z toho, že přijdou o svůj účet. Zároveň se je snaží donutit ke kliknutí na odkaz ve zprávě, který je přesměruje na phishingový web. Na něm po vás budou požadovat ověření účtu a zadání citlivých údajů. No a pokud je skutečně zadáte, pak nakonec přijdete o svůj účet a v nejhorším případě i o peníze.

Phishingové podvody

Jak jsme již na našem webu zmiňovali, phishingové podvody jsou rozšířené i například skrze e-mail. Podvodníci se často vydávají za zásilkové služby a rozesílají e-mailové zprávy například o ztracených zásilkách či nezaplaceném celním poplatku. I zkušenější uživatelé tak mohou nabýt dojmu, že jde o skutečnou zprávu od zásilkové služby. Jako u všech phishingových podvodů i zde podvodníci přikládají odkaz na podvodnou stránku, která z vás bude chtít vylákat citlivé údaje.

Policie varuje: Nakoupili jste na Bazoši, či Facebooku nějaké věci? Hrozí vám během chvíle ztráta všech peněz

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nikdy neklikejte na pofiderní odkazy a nikam nezadávejte své údaje

U těchto podvodů platí základní pravidlo – nikdy neklikejte na podezřelé odkazy a nevyplňujte své údaje na neověřených stránkách. Pokud si nejste jistí pravostí zprávy, ignorujte ji nebo se obracejte přímo na oficiální zákaznickou podporu dané služby. Útočníci neustále hledají nové způsoby, jak obelstít uživatele a získat jejich data. Klíčem k ochraně je proto obezřetnost a zdravá dávka nedůvěry vůči jakýmkoli zprávám, které vyvolávají tlak na okamžité jednání.

Přišla vám někdy na Messengeru podobná zpráva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články