Pokud se nechcete děsit nad účty za elektřinu, experti radí, aby si lidé energie zafixovali co nejdříve, a to alespoň na dva roky.
Události247 sice nedávno psaly o tom, že mnozí dodavatelé energií zlevňují nebo se k tomu chystají. I přesto by se ale Češi měli připravit na to, že celkově si za energie v budoucnu spíše připlatí. Podle odborníků může být totiž aktuální zlevnění jen krátkodobý jev, který nevydrží příliš dlouho.
Tepelné čerpadlo vám ušetří peníze
Pokud však máte doma tepelné čerpadlo nebo elektrický kotel, mohli byste ušetřit. Jak píše server Novinky, týká se to několika stovek tisíc domácností. Domácnost ve větším rodinném domě se spotřebou deset megawatthodin elektřiny ročně zaplatí o více než 10 000 korun méně. Říkáte si, jak je to vůbec možné? Důvodem je pokles ceny silové elektřiny i zlevnění regulované části ceny, které přišlo po jejím výrazném nárůstu.
Jak pro Novinky uvedl Tomáš Vrňák ze společnosti Ušetřeno, minulý rok znamenal pro domácnosti, které vytápějící tepelným čerpadlem, cenový šok, kdy se regulované platby v závislosti na distribučním území zvýšily o 90 až 110 procent. Celkové náklady rodin při spotřebě deset megawatthodin ročně vzrostly zhruba o 10 000 až 11 000 korun. Regulované platby pro tento rok hlavně díky sníženým platbám za distribuci klesly, i když poplatek za jistič se zvýšil.
Zafixovat ceny
Celkově domácnost se zmíněnou spotřebou ušetří na státem regulované části ceny ročně asi tisíc korun. Druhá část ceny, silová elektřina, přidává ještě vyšší úlevu, píše dále web. Podle dat webu Ušetřeno výrazně klesla cena obchodní složky, a to z 3400 korun za megawatthodinu bez DPH v lednu 2024 na přibližně 2600 korun letos v lednu. Celková úspora se zohledněním regulované i neregulované složky ceny elektřiny dosahuje ročně 9000 korun.
Experti radí, že pokud nechcete za elektřinu a plyn zbytečně přeplácet, nejlepším řešením je mít smlouvu na dobu určitou a zafixovat si ceny. Nejlépe na dva roky. Oproti roku 2023 došlo v minulém roce k výraznějšímu zlevnění, ale tento trend nebude mít dlouhé trvání. Ceny energií na burze totiž opět začínají postupně stoupat. Jsou o necelých 30 euro za megawatthodinu na nákup dražší, než jaké jsou aktuální nabídky, uvádí web TN.
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)