Chcete dávky? Pak musíte pracovat. Město nastolilo jasný řád, sociální příspěvky si musíte zasloužit

Kdo chce pobírat dávky, ten musí pracovat. První město zavedlo povinnou práci pro jedince pobírající sociální dávky, další se možná přidají.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Ať už pobíráte jakékoliv dávky a státní příspěvky, má to svá určitá pravidla, která je důležité dodržovat. Nedávno jsme například v jednom z našich článků na webu Události247 rozebírali příspěvky na bydlení. Pro jejich zisk, ale také udržení, musíte splňovat určité podmínky. Pokud je pobíráte a stát pojme podezření, může se klidně stát, že vám v rámci kontroly zaklepe na dveře státní úředník, aby zjistil, zda příspěvků od státu nezneužíváte. Takových kontrol by v roce 2025 mohlo přibýt, vláda totiž chystá sociální reformu, v rámci které se budou měnit i určitá pravidla pro obdržení sociálních příspěvků. Svá pravidla mění i některá německá města, například Schwerin.

Pro dávky se musí pracovat

Jak jsme se mohli dočíst na webu města, německý Schwerin se nedávno rozhodl provést zásadní změnu v systému sociálních dávek. Jedinci, kteří pobírají takzvaný občanský příspěvek, který kombinuje sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti, dostanou ultimátum. Pokud si chtějí udržet plnou výši svého příspěvku, pak budou muset začít pracovat, a to alespoň na částečný úvazek. Schwerin, město rozlohou i počtem obyvatel podobné našemu Liberci, se tak stalo prvním městem, které tento systém zavedlo.

Češi jako boháči pobírající sociální dávky. Obzvlášť důchodci jsou často nevědomky živořícími milionáři

iZdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kdo chce ve Schwerinu pobírat občanský příspěvek, ten bude muset začít pracovat

Původní návrh vzešel od strany Alternativa pro Německo (AfD) a myšlenkou bylo zavést povinnou práci pro každého žadatele o azyl. Návrh byl však nakonec rozšířen i na příjemce dávek a nakonec byl schválen městskou radou, která během hlasování rozhodla o jeho schválení. Každý obyvatel Schwerinu pobírající sociální dávky tak musí přispět společnosti, a to prací. Systém funguje na principu „něco za něco“ a jedinec, který od státu žádá podporu, mu musí vrátit něco na oplátku.

Systém funguje skvěle

Samotný systém byl inspirován modelem z durynského okresu Saale-Orla. Zde úřady požadují, aby se každý, kdo žádá o azyl, zapojil do prací ve státních institucích a vypomáhal například ve školách a školkách. Tento model se osvědčil velmi dobře – jedinci za odvedenou práci získali symbolickou odměnu a část z nich si dokonce následně našla regulérní práci. Celkový počet příjemců dávek se pak následně výrazně snížil. Jak uvádí web TN, Schwerin si od modelu slibuje stejné výsledky. Plánem je snížit náklady sociálního systému a přispět tak migrantům k rychlejší adaptaci a integraci.

Český sociální systém by mohl být přehlednější. Druhů dávek je teď podle expertů moc

iZdroj fotografie: TriviaKing (talk)DWS/ Creative Commons / CC-BY-SA
Město chce zabít dvě mouchy jednou ranou – snížit nezaměstnanost a zátěž sociálního systému

Sociální systém v Německu měl už delší dobu spoustu trhlin a byl velmi štědrý, což mnoho lidí odradilo od hledání práce a občanský příspěvek jednoduše zneužívali. Statistiky ukazují, že většina příjemců těchto dávek má migrační původ, což podle kritiků vyvolává otázky ohledně udržitelnosti současného modelu. Jen ve Schwerinu se však nachází mnoho firem, které nutně potřebují pracovní sílu, a tak město toto opatření vidí jako ideální cestu, jak zvýšit zaměstnanost a zároveň v budoucnu ušetřit na sociálních dávkách. Pokud by lidi zajímalo, jak to funguje v Česku, Český statistický úřad vypracoval metodiku sociální příspěvků v Česku.

Co si o tomto modelu myslíte? Zavedli byste ho i u nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články