Banky a finanční odborníci varují. Kdo na svém účtu nebude mít alespoň 180 000 Kč, ten si koleduje o problém

Máte na svém bankovním účtu dostatek finančních prostředků? Pokud ne, měli byste na tom začít pracovat, jinak se můžete dostat do vážných problémů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Pokud patříte mezi jedince, kteří nemají ušetřeno, žijete spíše z měsíce na měsíc a většinu výplaty ihned utratíte, pak se brzy můžete dostat do velkých problémů. Jak jsme již v jednom z našich článků na webu Události247 popisovali, finanční zdraví je velmi důležité a každý Čech by měl mít dostatečně velkou finanční rezervu. Otázkou však zůstává – jak taková dostatečně velká finanční rezerva vypadá? Kolik peněz bychom podle odborníků měli mít na svém bankovním účtu? Známe odpověď.

Proč je finanční rezerva tak důležitá

Mnoho lidí žije od výplaty k výplatě, aniž by myslelo na budoucnost. Co se ale stane, když se rozbije auto, pračka nebo nastane jiná nečekaná situace? Odpověď je jednoduchá – budete si muset půjčit. V nejlepším případě vám půjčí rodinný příslušník nebo blízký přítel. V horším případě si pak budete muset půjčit někde jinde a počítat s úroky.

Sám jsem do této skupiny lidí nějakou dobu patřil, zvlášť v době, kdy jsem měl krátce po studiu a začal jsem si vydělávat své první peníze. Nešetřil jsem, utrácel jsem hlava nehlava a také jsem na to brzy doplatil. Pak se objevil nečekaný výdaj na který jsem neměl peníze. Nebýt finanční injekce od rodiny, mohl jsem se snadno dostat do dluhů. Zpětně jsem rád za to, že jsem se do takové situace dostal. Jak se říká, chybami se člověk učí,“ svěřil se jeden z našich čtenářů Marek V. z Prahy. Ten reagoval na jeden z našich starších článků týkajících se finančních rezerv.

Banky doporučují mít doma hotovostní rezervy. Každý, kdo doporučení bude ignorovat, na to může doplatit

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Finanční rezerva by být ve výši 3-6 měsíčních výdajů

Zní to trochu děsivě, že? Redakci Událostí247 se podařilo díky článku Akademie věk České republiky zjistit, že téměř třetina Čechů (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou. Jakýkoliv neočekávaný výdaj pro tyto jedince pak znamená problémy. Často si berou půjčky, následně mají problém s jejich splácením a mohou se tak snadno dostat do dluhů.

Abychom se těmto problémům vyhnuli, měli bychom si podle České spořitelny vytvořit finanční rezervu, která by měla odpovídat 3 až 6 měsíčním výdajům. Pokud jsou tedy vaše měsíční výdaje 30 000 Kč, pak byste na svém účtu měli mít minimálně 90 000 Kč, nejlépe však dvojnásobek, tedy 180 000 Kč.

Jak ušetřit

Prvním krokem, jak vytvořit finanční rezervu, je zmapovat si veškeré své výdaje a ty následně rozdělit do dvou skupin – potřebné a nepotřebné. Do první z těchto skupin patří pochopitelně náklady na nájem, energie, potraviny, dopravu a podobně. Do druhé pak ty, které můžete označit za zbytečné. Ať už to jsou drahé kávy při cestách do práce, nákupy nepotřebných věcí či objednávání jídla. Když pak tyto zbytečné náklady sečtete, rázem dostanete částku, kterou dokážete ušetřit – tedy v případě, že se těchto výdajů dokážete zbavit.

Bankomaty začaly bláznit, rozdaly lidem jen tak 900 milionů korun. Banka teď prosí o to, aby lidé peníze vrátili

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Absence finanční rezervy vás může dostat do velmi nepříjemných problémů

Ideálním krokem k ušetření peněz je stanovit si částku, kterou si každý měsíc chcete dát bokem, a tento úkon striktně dodržovat. Tuto částku automaticky odečtěte ze své výplaty a každý měsíc počítejte s tím, že je vaše výplata o tuto konkrétní část nižší. Když s těmito penězi nebudete počítat, zvládnete fungovat i bez nich. Malými kroky se postupně dokážete dostat na potřebnou finanční rezervu, která vás v budoucnu dokáže zachránit před zadlužením.

Máte na svém bankovním účtu dostatečně velkou finanční rezervu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články