Banky v Česku si mastí kapsy. Kvůli poplatkům z klientů tahají peníze, ti toho už mají dost

Každá banka má své poplatky, o kterých většinou klienti ani nevědí. Může se tak stát, že měsíčně zaplatí i stovky korun za služby, o kterých si mysleli, že jsou zdarma.

i Zdroj fotografie: Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že mají banky takzvané skryté poplatky, není žádnou novinkou. Redakce Událostí247 o nich psala již několikrát. Často se týkají například poplatků za informační SMS zprávy, platební příkazy v provozovně nebo některé výběry. Jsou to poplatky, o kterých většina lidí ani neví, že je platí, a následně jsou překvapeni, když jim z účtu zmizí peníze. Často se přitom jedná o částky dosahující několika stovek korun. Jak se o nich dozvědět a na co si dát pozor?

Všechny banky mají skryté poplatky

České banky stále vydělávají obrovské sumy, přičemž hlavním zdrojem jejich příjmů jsou samotní klienti. Ačkoli reklamy na bankovní účty slibují férové služby a péči o finanční zdraví zákazníků, realita často vypadá úplně jinak. Klienti si často stěžují na nejrůznější bankovní poplatky, o kterých ani neměli tušení, že vůbec existují. Nutno podotknout, že občas jde i o vysoké sumy za velmi bizarní služby. Mezi ty, které připadají klientům nejhloupější, patří například poplatek za autorizační SMS zprávu nebo za dotaz úřední osoby. ČSOB navíc zdaleka není jediná banka, která podobný poplatek má.

Banky si na Čechy ušily boudu. Nový poplatek se dotkl hlavně seniorů

iZdroj fotografie: Reza luke/ Creative Commons / CC-BY-SA
Klienti bank častokrát platí za služby, o kterých si myslí, že jsou zadarmo

Měla jsem u ČSOB nastavené zasílání informačních SMS zpráv, a to už od založení internetového bankovnictví. Nevěděla jsem, že se za to platí, mezitím mi ale strhávali za každou takovou zprávu nějaké drobné,“ popsala pro Události247 naše čtenářka Jaroslava D. z Prahy. Podobné poplatky přitom mají všechny banky v Česku. Některé dokonce mají nastavený měsíční poplatek za vedení účtu – za běžný účet Genius zaplatíte u Monety 89 Kč.

Platíme i za služby, které by měly být zadarmo

Paní Jaroslava přitom není jediná, která musí platit poplatky, o kterých neměla ani tušení. „Mám účet u České spořitelny a za každý výběr se mi z účtu strhávají nějaké peníze. Je to kvůli tomu, že vybírám z cizích bankomatů. Má to tak asi každá banka, je to podle mě moje hloupost, že jsem si to nezjistil. Stejně se mi to ale samozřejmě nelíbí,“ popsal pro Události247 Tomáš L. z Brna.

Banky blokují svým klientům přístup k penězům na účtech. Dejte si raději pozor, stát se to může i vám

iZdroj fotografie: Basile Morin/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud se chcete vyhnout skrytým poplatkům, pročtete si důkladně sazebník své banky

Pokud chcete mít účet u banky, je důležité ji skutečně poznat. Dříve než si ho založíte, měli byste si pročíst sazebníky a všímat si na nich každé položky a také její ceny. Jedině tak se vyhnete placení nesmyslných poplatků, o kterých nemusíte mít ani tušení. I když jde obvykle o nízké částky, když se následně nastřádají, můžete měsíčně přijít i o stovky korun.

Jaký nejvyšší poplatek platíte u své banky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články