Poplatek 22 korun za 1 minutu strávenou na čerpací stanici: Kdo všechno ho bude muset platit?

Elektromobily mají své příznivce i odpůrce. S autem na benzín či naftu se vám však nestane, že byste za stání u stojanu platili peníze navíc.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme již dříve psali, že i když se EU dlouhodobě netají svými zájmy na prosazení elektromobilů jako hlavního dopravního prostředku, v Česku se tyto snahy nesetkávají s pochopením. Českým řidičům chybí pádné argumenty ze strany EU, proč by si zrovna oni měli elektromobil pořídit. 

Dobíjecích míst je zatím málo

Jak redakce Událostí247 dohledala na webu resortu dopravy, podle Národního plánu čisté mobility z roku 2020 by v Česku do roku 2030 mělo jezdit až půl milionu elektromobilů a mělo by fungovat až 35 000 dobíjecích bodů. Růst elektroaut však v Evropě zpomaluje a unijní orgány to chtějí změnit. Zatím jsou ale elektromobily pro většinu lidí velmi drahé a vyplácí se jim koupě aut se spalovacími motory.

Pokud máte tuto značku auta, nesmíte jezdit v dešti. Uděláte to jednou a budete platit 480 000 Kč

iZdroj fotografie: JAn Dudík / Creative Commons / CC-BY-SA
Elektroauta nabírají na popularitě

Strategické dokumenty Evropské unie akcentují vizi tzv. klimatické neutrality do roku 2050 a není pochyb, že k dosažení tohoto cíle je nutné postupně dekarbonizovat systém mobility ve všech druzích dopravy. Jedním takovýmto dokumentem je sdělení Komise „Zelená dohoda pro Evropu“. Spoustě lidí vadí, že na rozdíl od tankování běžného paliva, které trvá pár minut, s elektromobilem je to, jak se říká na dlouhé lokte.

Poplatek za překročení kapacity je zatím jen v USA

Takové dobíjení však není jen tak a někde se může ještě o něco prodražit. Speciální poplatek zavedla na svých dobíjecích stanicích již dříve společnost Tesla. Jde o takzvaný poplatek za nečinnost. Řidiči musí zaplatit za každou minutu, kterou zabírají dobíjecí místo poté, co byla jejich baterie plně nabitá, 10 korun. To však společnosti evidentně bylo málo, a tak se rozhodla, že zavede další poplatek.

Elektromobilům v Česku odzvonilo: Ceny aut, nabíječek a zrušení bezplatného parkování položí trojského koně EU na kolena

iZdroj fotografie: Matej Grochal / Creative Commons / CC BY-SA
Zmíněný poplatek je platný pouze v USA

Takzvaný zácpový poplatek, v angličtině Supercharger Congestion Fee, mnohé řidiče skutečně naštval. Společnost je tím chtěla přimět, aby své elektrické vozy nabíjeli jen na 90 procent. V případě že na vybraných super rychlých nabíjecích stanicích Tesly v USA překročí nabíjení nad 90 procent kapacity baterie, zaplatí poplatek 1 dolar za minutu, což je v přepočtu 22 korun. Události247 tuto informaci dohledaly na serveru Verge

Co si o takovém poplatku myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články