Na internetu se opět objevuje informace o tom, že zadání PINu do bankomatu pozpátku přivolá na místo policii. Je však na této informaci nějaká pravda?
Redakce Událostí247 se vás pravidelně snaží informovat o nejrůznějších podvodech a dnes tomu nebude jinak. Tentokrát však nepůjde přímo o podvod, ale o způsob, jak se mu vyhnout. Tedy alespoň tak to prezentují některé weby nebo případně pak stránky na sociálních sítích. Dlouhá léta se totiž šíří zpráva o tom, že když do bankomatu vložíte svou kartu a zadáte PIN kód pozpátku, přivoláte na místo policii. Je však na tomto tvrzení nějaká pravda? A kde se vůbec vzalo?
PIN pozpátku vás nezachrání
Na sociálních sítích se opět šíří fáma, která slibuje rychlou pomoc při přepadení u bankomatu. Podle tohoto rozšířeného tvrzení by zadání PIN kódu v opačném pořadí mělo automaticky přivolat policii. Přestože jde o nepravdivou informaci, získala si během let šíření po českém internetu velkou popularitu, a to zejména u nás. Kde se však tato informace vzala a proč bychom se měli zadávání PINu pozpátku raději vyvarovat?
Jak redakce Událostí247 zjistila, tato informace se po internetu šíří už dobrou dekádu, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. Představte si modelovou situaci. Na ulici si vás odchytne zloděj, který vás pod výhrůžkou ublížení na zdraví donutí vybrat ze své karty z bankomatu hotovost. Vy byste následně svou kartu dali do bankomatu a PIN od ní byste zadali v opačném pořadí. Následně byste obdrželi zvolenou částku a na místo by byla díky tomuto triku okamžitě přivolána policie. Zajímavá představa, že? Bohužel, takhle to opravdu nefunguje.
Pátral jsem na internetu a zjistil jsem, že tento bezpečnostní systém se v minulosti skutečně zvažoval a dokonce na něj existuje i patent. Jedná se o systém s názvem Safety PIN, který v roce 1998 vymyslel vojenský policista Joseph Zingher a dokonce si ho ve stejnou dobu nechal patentovat. Ačkoliv svůj nápad několikrát představil bankám, nikdy se nesetkal s úspěchem a jeho implementace byla natolik obtížná, že od něj banky raději upustily.
Jak to tedy vlastně je
Skutečnost je taková – systém Safety PIN skutečně v určité podobě existoval, ale nikdy nebyl zaveden a nikdy tedy nefungoval. Pokud na vás tedy někde vyskočí zpráva o tom, že při zadání PINu pozpátku dorazí na místo policie, rozhodně této informaci nevěřte. Jediné, čeho docílíte, je, že akorát rozčílíte zloděje, který po vás požaduje vybrat z bankomatu hotovost.
V případě, že se dostanete do nepříjemné situace, ve které po vás někdo bude požadovat hotovost z bankomatu, raději plně spolupracujte a nijak neriskujte. Ideálně se při výběru peněz z bankomatu postavte tak, aby na kameře, kterou má dnes téměř každý bankomat, byl vidět i člověk, který vás k výběru hotovosti donutil. Teprve poté, až budete v bezpečí, zavolejte policii a sdělte jí veškeré detaily o osobě, která po vás hotovost požadovala.
Narazili jste už v minulosti na podobnou fámu?


