Pro řidiče nastala velká změna týkající se dokladů. Nařízení je platné po celém území EU, buďte připraveni

Řidiči se po dlouhých letech konečně dočkali toho, po čem tak dlouho toužili. Některé doklady už s sebou nebudou muset vůbec vozit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Digitalizace mění tvář silničních kontrol. Zatímco dříve znamenalo opomenutí občanky nebo řidičáku risk pokuty, dnes už je situace jiná. Koneckonců, o změnách v předkládání dokladů policii při silničních kontrolách vás redakce Událostí247 informovala již několikrát. I přesto však v novém zákoně panuje velké zmatení a někteří si nejsou jisti, jaké doklady u sebe vlastně musí vozit a které naopak mohou nechat doma. Jak tomu tedy vlastně je?

Jak je to letos s doklady

Jak redakce Událostí247 zjistila, od října 2024 začal platit zákon, který přináší zásadní změnu – při silniční kontrole už nemusíte policii předkládat žádné fyzické doklady. Místo toho stačí nadiktovat rodné číslo, případně se prokázat mobilní aplikací eDoklady. Policejní hlídka si všechny potřebné informace ověří v elektronických registrech. Znamená to, že za zapomenutou občanku nebo řidičský průkaz už nehrozí žádné postihy – za předpokladu, že jsou vaše doklady platné.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Kdo nemá v pořádku své doklady, zaplatí tučný poplatek. Může se vyšplhat až na 6 000 Kč

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Některé doklady už s sebou v autě vozit nemusíte

V rámci digitalizace se může stát, že si svůj doklad nahrajete do telefonu a dále se o něj nijak nestaráte. Tak nějak přirozeně vlastně zapomenete na jeho fyzickou podobu a taktéž vám může vypadnout, do jaké doby je vlastně platný. V případě, že ztratíte přehled o platnosti svých dokladů, může vás absence papírových verzí snadno přivést do problémů. V případě, že vás zastaví policie a váš řidičský průkaz bude propadlý, můžete očekávat pokutu až 2 000 Kč, která se pochopitelně zvyšuje pak ve správním řízení.

Jak je to se zelenou kartou

Další dokument, který už v Česku nemusíte vozit s sebou, je takzvaná zelená karta – doklad o platném povinném ručení. Přestože je v současnosti bílá, její název zůstává. Policie si díky napojení na databázi České kanceláře pojistitelů (ČKP) snadno ověří, zda je vaše vozidlo pojištěné. Má to ale jeden háček – při dopravní nehodě, zejména pokud jste viníkem, máte povinnost předložit tento doklad druhému účastníkovi nehody. V ten moment se raději hodí mít u sebe její fyzickou podobu.

Auta budou jenom pro mladé lidi: Na důchodce se chystá podpásovka. Pokud rovnou odevzdají řidičáky, udělají líp

iZdroj fotografie: Alinko / Creative Commons / CC BY-SA
Fyzickou podobu zelené karty s sebou musíte mít ve všech zemích mimo Evropskou unii

Mění se zákony i pro cestování po Evropské unii. Od letošního roku nemusíte mít ve členských státech zelenou kartu ve fyzické podobě. Místo toho postačí její elektronická verze, kterou musí všechny země EU akceptovat. Pokud se ale chystáte mimo unijní hranice, doporučuje se i nadále vozit tištěnou podobu tohoto dokumentu. Ne všechny státy mimo EU přistoupily na nová pravidla a v některých zemích vás stále mohou bez fyzického dokladu čekat komplikace.

Věděli jste o těchto změnách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články