O předjíždění zprava se dlouhá léta vedou vášnivé diskuze a spousta řidičů neví, zda se to vlastně smí, nebo ne. Jaký má názor policie a co říká zákon?
Existuje opravdu mnoho způsobů, kterými si řidiči na českých silnicích mohou vysloužit pokutu. Jak redakce Událostí247 již několikrát informovala, vysoké sankce čekají na řidiče, kteří mají xenonová světla, nebo dokonce i ty, kteří špatně manipulují s dveřmi od auta. Jak je to ale s předjížděním zprava, které je stále častěji diskutovaným tématem? Může se to, nebo ne? A pokud se k tomu řidič odhodlá, hrozí mu za to nějaký postih? Mnozí v pravidlech o předjíždění mají stále guláš, pojďme se tedy podívat na to, co praví zákon.
Předjíždění zprava
Situaci, kdy je levý pruh okupovaný řidičem, který zjevně zapomněl, že není na silnici sám, zažil už alespoň jednou za život každý řidič. Jede si svou konstantní rychlostí, zatímco za ním se hromadí kolona aut. Takové chování umí pořádně pocuchat nervy – ale co s tím můžete reálně dělat? Jednou z možností je udržet nervy na uzdě, druhou pak pomalého řidiče předjet zprava. Smí se to ale?
V zásadě platí, že předjíždění zprava je zakázané. Jak redakce Událostí247 zjistila, existují však situace, kdy je tento manévr legální – a navíc bezpečný. Například ve městech s více jízdními pruhy v jednom směru není stanoveno, kterým pruhem musíte jet. Pokud tedy v pravém pruhu jedete plynuleji než auto vlevo, nejedná se o předjíždění v pravém slova smyslu. Pouze využíváte možnosti, kterou daná komunikace nabízí.
„Na pozemní komunikaci o třech jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič přejíždět z levého jízdního pruhu do středního jízdního pruhu jen tehdy, neohrozí-li řidiče přejíždějícího do středního jízdního pruhu z pravého jízdního pruhu,“ píše PČR na svém webu.
Jasně mluví i zákon 361/2000 Sb.: „Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.“
Jak to tedy je
Obecně se nejvíce řeší předjíždění zprava na dálnici. V případě, že se jedná o souběžnou jízdu proudu vozidel, pak se ve smyslu zákona nejedná o předjíždění, avšak zpravidla byste zprava nikdy předjíždět neměli. Jasně, policie sice řekla něco ve smyslu, že v případě, že jede řidič neustále v pravém pruhu, podjede zprava řidiče v tom levém a následně bude zase pokračovat v pravém, pak je to v pořádku. Jenže podle zákona se to prostě nesmí.
Zákon tvrdí, že předjíždět zprava se nesmí, policie však tvrdí, že když se řidič po předjetí vozidla zprava opět zařadí do pravého pruhu, je to v pořádku. No a pak, jak se říká, „babo raď“. Nejdůležitější je zachovat se především tak, abychom svou jízdou neohrozili ostatní řidiče. Obecně bychom měli mít na paměti, že se předjíždí pouze zleva, každopádně pokud svou jízdou nijak nenarušíte bezpečnou jízdu ostatních řidičů na komunikaci, pak vám za to nejspíš hlavu nikdo neutrhne.
My doporučujeme jediné – v případě, že někdo blokuje levý pruh a odmítá uhnout, zachovejte chladnou hlavu a hlavně se nenechte vyprovokovat. Nejezděte těsně za ním, netrubte, neblikejte a nevyvíjejte na něj tlak. Jízda za pomalým řidičem, který blokuje levý pruh, je sice frustrující, ale vždy se vyplatí zachovat se racionálně a počkat na to, až bude možné ho předjet zleva tak, jak se to dělat má.
Předjíždíte občas zprava?


