Ačkoliv nedávno došlo k navýšení koncesionářských poplatků, Česká televize se rozhodla ušetřit a zrušila některé ze svých pořadů. Nachází se v krizi?
Na první pohled se může zdát, že Česká televize stojí pevně ve svých základech. Pravda ale je, že se ocitá v hluboké krizi. A to i přesto, že se jí po letech podařilo prosadit zvýšení koncesionářských poplatků a dokonce zavedení povinnosti platit i pro ty, kteří televizi vůbec nevlastní, avšak mají připojení k internetu. Jak redakce Událostí247 již informovala, připlatíme si za ně měsíčně celkem 25 Kč. Toto rozhodnutí se však setkává s velkou kritikou a u mnoha diváků tak vyvolává silnou nespokojenost. Diváci by totiž za vyšší poplatky logicky očekávali větší kvalitu, rušení dlouho zaběhlých pořadů však naznačuje něco jiného.
ČT pravděpodobně prochází krizí
Těžko odhadovat, kdy se začaly objevovat první problémy. První velkou ránou však bylo zrušení pořadu 168 hodin, ke kterému došlo v minulém roce. „K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká, a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi,“ prozradil tenkrát generální ředitel ČT Jan Souček. Ten však diváky ujistil, že Česká televize pracuje už dlouhodobě na uvedení nových formátů, které obohatí dosavadní nabídku publicistických pořadů.
Proti rozhodnutí se pak ohradila samotná rada ČT, kdy skupina osmi radních nebyla spokojena s vysvětlením Jana Součka médiím a následně svolala mimořádnou schůzi rady. Každopádně, jak uvádí zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi v platném znění, konkrétně ustanovení § 8, odst. 4.: „Rada ani její členové nesmějí přímo zasahovat do výroby a vysílání televizních pořadů.“
To však rozhodně nebyla poslední rána, kterou diváci České televize zažili. I přes to, že došlo k navýšení koncesionářských poplatků, které začne platit od letošního května, ČT se rozhodla šetřit a zrušit některé ze svých pořadů. Celkově se jednalo o sedm pořadů a to konkrétně Archiv ČT24, Interview Speciál, Týden v politice, Zkraje, Regiony ČT24, Fokus Václava Moravce a nedělní vysílání pořadu Devadesát minut.
Někteří diváci zuří
Generální ředitel České televize Jan Souček čelí v poslední době kritice za způsob, jakým televizi řídí. Největší kontroverzi vyvolalo jeho rozhodnutí o vyplacení odstupného ve výši 17 platů, což bylo vnímáno jako naprosto neadekvátní vzhledem k celkové situaci. V reakci na to rada schválila historicky nejnižší roční bonus pro ředitele – pouhých 289 tisíc korun, což je deset procent z možného maxima. Tento krok jednoznačně vyjadřuje hlubokou nespokojenost s jeho vedením.
To, jaká bude budoucnost ČT, ukáže pouze čas. Už od minulého roku se objevují informace o tom, že by mohly být v budoucnu zrušeny, a to konkrétně po letošních volbách. Jak již redakce Událostí247 informovala, jde o jeden ze slibů Andreje Babiše, který tvrdí, že pokud bude zvolen, koncesionářské poplatky zruší. V takovém případě by se mohlo přejít na model, který funguje už dlouhou dobu například v Dánsku nebo Švédsku. Tam jsou veřejnoprávní média financována přímo ze státního rozpočtu. Zda k něčemu takovému dojde, je však pouze ve hvězdách.
Co si o situaci kolem České televize myslíte?


