Koupili jste si v Albertu tohle oblíbené máslo? Vydalo se varování, nikdo z nás ho nesmí jíst

Na to, že si někdy z obchodu přineseme potravinu, jejíž kvalita není valná, už si většina z nás zvykla.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Události247 psaly o závadných máslech, jejichž kvalitu v obchodě poznáte jen těžko, už několikrát. Je to zabalený produkt a o tom, že má nevyhovující kvalitu, se dozvíme buď po jeho rozbalení, nebo případně pak z upozornění samotných řetězců či Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Bohužel, jedno takové máslo se nedávno prodávalo v obchodním řetězci Albert.

Co by mělo máslo obsahovat

Máslo se pro některé domácnosti už stává spíše vzácností kvůli jeho neustále se zvyšující ceně. Jak redakce Událostí247 zjistila z grafu Českého statistického úřadu (ČSÚ), zatímco v roce vyšel kilogram másla asi na 110 korun, v roce 2024 už to bylo 240 korun. Vzhledem k tomu, že se běžné cena za jednu kostku másla pohybuje až okolo 70 korun, spousta lidí volí raději levnější varianty, jako jsou různé rostlinné tuky a margaríny.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

V obchodech se objevilo nechutné máslo. Kéž by jen lidé věděli, za co platí tak vysoké částky

iZdroj fotografie: Meanos / Creative Commons / CC-BY-SA
Máslo patří obecně k nejkupovanějším potravinám

Pro kvalitu másla platí v celé Evropské unii stejná pravidla daná nařízením č. 1308/2013. To se zabývá společným zemědělským trhem a definuje celou řadu potravin. Kromě másla v něm jsou také požadavky na mléko, víno nebo margaríny. Jak uvádí server dTest, pod názvem máslo se smí prodávat pouze výrobek z mléčného tuku s tučností od 80 do 90 procent, maximálně 16procentním obsahem vody a s nejvýše 2procentním podílem bílkovin, sacharidů a veškeré jiné netukové sušiny.

Máslo nepříjemně zapáchalo

Pokud chodíte rádi nakupovat do Albertu, měli byste si dávat pozor na jedno z másel, která tam prodávají. Konkrétně se jedná o máslo značky Česká chuť, na kterém byste si zcela jistě doma nepochutnali. Státní zemědělská a potravinářská inspekce při své kontrole totiž zjistila, že tento výrobek po rozbalení nepříjemně zapáchal, obdobně jako kyselina máselná. Jak známo, potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení.

Billa ve velkém stahuje oblíbené máslo: Máte ho doma? Hrozí vám velký problém a ani o tom nevíte

iZdroj fotografie: Carey Tilden/ Creative Commons / CC-BY-SA
Šarži uvedeného másla by neměl nikdo pro jistotu konzumovat

Jak dále inspekce informuje na svém webu Potraviny na pranýři, při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Neměl ani prošlé datum minimální trvanlivosti, které bylo do 2. 3. 2025. I když už je duben, je možné, že máte toto máslo ještě doma, pokud si máslo kupujete třeba v akci do zásoby a potom si ho dáváte do mrazáku. Pokud tomu tak skutečně je, určitě ho ihned vyhoďte. 

Koupili jste si někdy domů máslo, které zapáchalo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články