Někteří řidiči se musí připravit na komplikovanou dopravu na hraničních přechodech. Někteří by na nich mohli strávit více času, než by chtěli.
Redakce Událostí247 se vás pravidelně snaží informovat o situaci na silnicích a obecně dopravě jako takové. Dnes tomu nebude jinak, většinu řidičů však pravděpodobně nepotěšíme. Vzhledem k epidemii slintavky a kulhavky, která řádí na Slovensku od konce března, musela Česká republika přijmout přísná preventivní opatření. Na hranicích se Slovenskem lze očekávat tvrdé kontroly a také dekontaminační jednotky, které se postarají o dezinfekci vašeho vozidla.
Kontroly na hranicích
Kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku přistoupily české úřady k dalším bezpečnostním opatřením. Od začátku dubna se zpřísnila kontrola na hranicích, zejména v Jihomoravském kraji, kde musí všechny kamiony projíždět přes specificky určené přechody a projít dekontaminací. Jak redakce Událostí247 zjistila, kontroly se pak dotýkají zejména přechodů v Lanžhotu a Hodoníně.
Každý nákladní automobil mířící do České republiky je nyní podroben kontrole ze strany Státní veterinární správy. Podle výsledku této kontroly je pak vozidlo ošetřeno jedním ze tří stupňů dezinfekce. Většina vozů projíždí přes dezinfekční rohože, které jsou napuštěny speciálním roztokem. Účinnější formou dekontaminace jsou pak dezinfekční vany vyfrézované přímo do vozovky, které plní hasiči. Nejrizikovější vozidla pak navíc projedou bránou, jež vytváří dezinfekční aerosol.
Každopádně přes dezinfekční pásy by neměla automaticky projíždět všechna vozidla nad 3,5 tuny, ale pouze ta vytipovaná. To, zda se vás to bude týkat, je tedy víceméně loterie. „Například přes Lanžhot projede 12 tisíc náklaďáků za den a není možné všechny směrovat na dezinfekci, protože to by se hraniční přechod zablokoval,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Co je to kulhavka a slintavka
Jak informuje Státní veterinární správa na svých webových stránkách, jedná se o vysoce kontagiózní virové onemocnění sudokopytníků. U zvířat se projevuje depresí, horečkou, sníženou produkcí mléka, nechutí k jídlu a puchýři. V mléku může být virus detekován již 4 dny před nástupem klinických příznaků, nic takového se však zatím v žádném testovaném mléce naštěstí nepotvrdilo.
Škody v souvislosti s epidemií slintavky a kulhavky se momentálně na Slovensku odhadují na 250 milionů. Velké důsledky má především na chovatele užitkových zvířat. Všechna zvířata v postiženém chovu se totiž musí utratit, aby se předešlo dalšímu šíření viru. To pak pochopitelně vede k ekonomickým ztrátám pro farmáře, načež slovenská vláda reagovala tak, že postiženým farmářům vyplatí plné odškodnění.
Setkali jste se někdy s něčím podobným?


