Reálně rozdíl několika haléřů nic neznamená. Přesto se s těmito cenovkami lidé mohou v některých obchodech setkat.
Ceny potravin jsou pro Čechy velké téma. Pokud se některé zlevní, třeba jen o pár korun, mnozí lidé jsou ochotni takto objet třeba i několik supermarketů, jen aby vše nakoupili co nejlevněji. Cenový rozdíl v rámci několika haléřů je nicméně i tak už příliš malý a skutečně zanedbatelný. Přesto je možné se s ním v některých obchodech setkat.
Haléřové ceny symbolizují snížené DPH
Začátkem loňského roku se v obchodech začaly výrazněji objevovat cenovky, které byly vyčísleny na haléře. Příkladem byly částky jako 19,78 koruny a podobně. A přestože postupně tento zvyk ze značné části vymizel, někde se s ním zákazníci stále mohou setkat. Jak redakce Událostí247 ověřila, některé položky v haléřových částkách uvádí například internetový obchod Košík. Důvodem však nebyla ani tak snaha řetězců za každou cenu nabídnout zboží za nižší částku a tím tak předstihnout konkurenci.
Jak redakce Událostí247 zjistila, důvodem bylo snížení DPH na potraviny a snaha transparentně ukázat, že v obchodech se tato nižší daň do zlevnění potravin promítá. Jak jsme ověřili na serveru Zákony pro lidi, namísto dřívějších 15 procent se potraviny od 1. ledna loňského roku daní jen 12 procenty. Tento 3procentní rozdíl však v reálných cenách často není prakticky rozpoznatelný. A tak řetězce přišly s nápadem vyjádřit jej v haléřích.
Cenovky v obchodech některé překvapily
Mnohé řetězce navíc tyto změny deklarovaly i na svých webech. Jak redakce Událostí247 zjistila, třeba Tesco takto díky změně DPH zlevnilo asi 8 500 výrobků. Podobně tuto změnu deklaroval i Albert. A podle redakce Událostí247 je to určitě dobře. Přestože v reálných částkách mnohdy sleva lidem příliš peněz neuspořila, i tak je podle nás správné ji deklarovat. A nakonec, u plateb kartou se částky nezaokrouhlují, a tak i tyto haléřové rozdíly lidé na svých účtech reálně pocítí.
Někteří lidé však byli z této novinky zaskočeni. A přišlo jim, zda se nejedná jen o další trik řetězců. Případ nakonec řešila i Česká obchodní inspekce, jak zjistila redakce Událostí247. Neshledala ale žádný problém. Podle inspektorů uvádění cen na dvě desetinná místa není v rozporu s českými zákony, protože koruna se dělí na sto haléřů. Platí přitom, že zaokrouhlení na celé koruny se týká pouze hotovostních plateb.
Co si o haléřových cenovkách myslíte vy?


