Od dubna se platí speciální poplatek za to, že v restauraci či obchodě zaplatíte kartou. Lidé jsou pobouřeni

Poplatek mnohé podniky zavádí kvůli novému nařízení vlády. Dotknout se to může i mnohých Čechů.

i Zdroj fotografie: Sprinno/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Platba kartou, případně jinou bezhotovostní metodou se postupně stává čím dál oblíbenější. A dokazují to i čísla. Redakce Událostí247 například prostudovala loňská data výzkumného projektu Index prosperity a finančního zdraví, dle nichž platbu kartou upřednostňují tři čtvrtiny Čechů. Ti všichni by si pak měli dát pozor na nový poplatek, se kterým se při tomto stylu placení mohou v některých obchodech setkat.

Poplatek zavádí podniky na Slovensku

Jak redakce Událostí247 zjistila na webu slovenské Finanční správy, od letošního dubna tamní stát zavedl novou transakční daň. A jedním z jejích dopadů je zdražení bezhotovostních plateb pro podnikatele. To se mnozí rozhodli vyřešit jednoduchým způsobem. Poplatek přenesli na své zákazníky, pro něž se tak platba kartou stala dražší.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Poplatek za placení kartou. O tomhle se vůbec nemluví. Až po zaplacení lidé přichází na to, že přišli o spoustu peněz

iZdroj fotografie: Mike Mozart/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kartou platí čím dál více Čechů

Po zavedení daně se objevilo hned několik zpráv o podnicích, kde k tomuto kroku přistoupili. Například z informací webu Regióny jsme zjistili, že někde si za platbu kartou účtují extra poplatek ve výši 1 eura. Jinde, v případě vyšší částky, činil poplatek navíc dokonce 20 eur, tedy asi 500 korun. A v některých podnicích zákazníky alespoň vyzývají k placení hotovostí.

Daň obchodníky stojí nemálo peněz

Nová transakční daň činí celkem 0,4 procenta z každé platby, nejvýše pak 40 eur na jednu transakci, jak jsme dále ověřili na webu Slovenské spořitelny. Při každé platbě kartou vyšší než 100 eur tak podnikatelé státu musí 40 eur, tedy asi 1000 korun, zaplatit. V podnicích, kde by poplatek plně přenášeli na své zákazníky, by se tak lidem mohlo placení kartou skutečně výrazně prodražit.

Poplatek za placení kartou: Spousta lidí o něm vůbec neví. Až po nákupu zjišťují, že přišli o velké sumy peněz

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
Poplatek na Slovensku zavedlo mnoho podniků

Podle redakce Událostí247 je tento krok slovenské vlády docela nešťastný. A co víc, ovlivní nejen Slováky, ale i ostatní lidi, kteří se do země vydají. A to včetně Čechů, z nichž mnozí zde pravidelně tráví svou letní dovolenou. Všem, kteří se na Slovensko chystají, tak doporučujeme vzít si s sebou raději pořádnou zásobu hotovosti. Jinak se jim může stát, že v obchodech či restauracích kvůli bezhotovostní platbě zaplatí daleko víc, než by museli.

Co si o zavedení transakční daně myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články