Aktuálně se šířící podvod je skutečně zákeřný. Vykazuje totiž všechny známky toho, že se jedná o reálnou oficiální komunikaci státního úřadu.
Přestože redakce Událostí247 pravidelně přináší informace o různých podvodech, na něž by si lidé měli dát pozor, stále se objevují nové a nové typy. Aktuálně se Českem šíří podvodný e-mail, před nímž dokonce varuje i stát. Lidé, kteří podvodníkům podlehnou, na to mohou tvrdě doplatit a přijít o veškeré své peníze.
E-mail vypadá jako by pocházel od státního úřadu
Redakce Událostí247 se o novém podvodu dozvěděla díky varování Finanční správy. E-mail, kteří podvodníci aktuálně ve velkém rozesílají, se totiž tváří tak, jako by jej posílal stát. Protože se blíží termín podání daňového přiznání, podvodníci lidem posílají falešné výzvy k úhradě či vrácení daní.
Jak přitom redakce Událostí247 ověřila, zprávy působí skutečně věrohodně. Jsou psané spisovnou češtinou, mají úřední tón a odkazují se na konkrétní paragrafy v zákonech či daňové formuláře. O to nebezpečnější podle nás ale jsou a lidé by si tak na tyto zákeřné praktiky měli dát velký pozor.
Každý takovýto e-mail totiž obsahuje odkaz, který má vést na portál finanční správy. Reálně se však lidi po jeho rozkliknutí dostanou na podvodný web, který po nich bude požadovat přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo jiné osobní informace. Kdo zde pak své údaje vyplní, ten je tak poskytne podvodníkům, jež mu pak mohou během chvíle vybrat klidně celý účet.
Podvodníci využívají i jiné instituce
Redakce Událostí247 několikrát v minulosti přinesla informace o podvodných e-mailech a SMS zprávách, v nichž se podvodníci vydávali za pracovníky České správy sociálního zabezpečení. Na začátku roku před podobnými praktikami varovalo i Ministerstvo financí. A nedávno na jeden podvodný e-mail upozornila také Česká pošta. V tomto případě podvodníci lidi informují o zastavení posílaného balíku a požadují zaplacení celního poplatku. I zde je však jejich cílem získat přístupové údaje k jejich internetovému bankovnictví a okrást je o peníze.
Je tak evidentní, že v dnešní době už je třeba být obezřetný neustále. A i když e-mail vykazuje všechny známky toho, že jej poslala oficiální instituce, nemusí tomu tam být. Redakce Událostí247 proto doporučuje opravdu důkladně prověřovat, zda jsou požadavky vznášené v e-mailech relevantní. Jinak se lidem snadno může stát, že podvodníkům naletí.
Dostali jste někdy podvodný e-mail? A podle čeho jste poznali, že není pravý?

