Nákupy přes internet se staly součástí života většiny lidí. Je to pohodlné a člověk nemusí trávit čas běháním po kamenných obchodech.
Nabídku online obchodů rozšířil třeba polský e-shop Allegro, jak psaly Události247 již dříve. Kromě mnoha výhod, které internetové obchody přináší,je zde ale také riziko podvodů, na které by si lidé měli dát pozor. Ten, kdo v jednom z podvodných obchodů nakoupí, totiž může snadno přijít o všechny své peníze.
Rizikové obchody často naskočí v reklamě na sociální sítí
Problémem je třeba to, když e-shop zboží pouze přeprodává, často z míst jako je Čína. Vše může běžet jako po másle až do chvíle, kdy je se zaslaným produktem problém a zákazník jej potřebuje reklamovat. V tu chvíli se lidé často setkávají s komplikacemi. Mnoho e-shopů totiž tvrdí, že jsou pouze zprostředkovateli, což omezuje práva zákazníků na odstoupení od smlouvy. Pak se může snadno stát, že své peníze nazpět už nikdy neuvidí.
Jak upozornil server dTest, problematických e-shopů se na internetu vyskytuje celá řada a stále vznikají nové. Spotřebitelé na takový pochybný e-shop narazí například prostřednictvím reklamy na sociálních sítích nebo při hledání určitého výrobku. Často totiž právě zde najdou opravdu lákavou nabídku specifického zboží, které na internetu hledali. Spotřebitelé si často stěžují například na e-shopy Beliamo, Rivalenti, Mollio nebo Booho.
Základem je si obchod prověřit
Při nákupu v takových online obchodech zákazníkům zboží dojde buď za velmi dlouhou dobu, nebo je ve špatné kvalitě. Reklamace a vrácení peněz je potom běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Pokud se chystáte nakupovat přes internetový obchod, který neznáte, základním pravidlem je ověřit si ještě před tím serióznost daného e-shopu. Není to navíc nic složitého a zabere vám to jen pár minut.
Stačí, když si vyhledáte například stránky České obchodní inspekce (ČOI), kteráposkytuje veřejný seznam rizikových e-shopů. Že jde opravdu o velký problém dokazuje počet záznamů, který na webu ČOI neustále narůstá. Například obchod Zaploss.com, kde jako provozovatel webu není uveden nikdo a stránky jsou tedy zcela anonymní. Spotřebitel tak neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Může tak snadno o své peníze přijít.
Nakoupili jste někdy v podvodném internetovém obchodě?

