Čechům, kteří jsou klienty VZP v poslední době chodí zvláštní zprávy. Po jejich přečtení je už krátká cesta ke ztrátě všech peněz

Ne každá zpráva, tvářící se jakoby pocházela od pojišťovny či jiné známé instituce, je pravá. Kdo si to neověří, může zakrátko přijít o peníze.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) v Česku využívá více než 6 milionů lidí, jak redakce Událostí247 ověřila na jejím webu. A ti všichni by se měli mít na pozoru před novou vlnou podvodných e-mailů, jež podvodnici ve velkém rozesílají. Kdo podvod zavčas neodhalí, ten může rychle přijít o veškeré své úspory.

VZP před podvody varuje pravidelně

Jak redakce Událostí247 ověřila na webu VZP, různá varování před podvodnými praktikami pojišťovna vydává několikrát do roka. Letos v březnu například vyzývala k obezřetnosti kvůli falešným e-mailům, v nichž podvodníci lidi vyzývali k vyplnění bankovních údajů, aby jim mohli na účet poslat přeplatky z pojistného či různé příspěvky. Reálně však poskytnuté informace využili k tomu, aby lidem jejich bankovní účty vybrali.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Lidem, kteří jsou pojištěni u VZP právě chodí falešné zprávy. Po jejich přečtení přichází o všechny své peníze

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Šmejdi se často vydávají například za VZP

Podobný scénář se nyní opakuje. Na konci dubna VZP vydala varování před další vlnou podvodných e-mailů. Tentokrát informují o údajné neuhrazené platbě pojistného. V e-mailu je obvykle odkaz, který směřuje na falešnou stránku vyzývající příjemce k „aktualizaci údajů“. Ve skutečnosti však slouží k vylákání přístupových údajů k bankovnímu účtu. I v tomto případě je tak hlavním cílem kyberzločinců získání citlivých informací a následné ovládnutí bankovních účtů obětí.

Riziko podvodu se nevyhýbá ani ostatním pojišťovnám

Redakce Událostí247 zjistila, že VZP zdaleka není jediná, na niž podvodníci cílí. Ostatně, potvrzuje to i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Jak nicméně upozorňuje, lidé by měli mít na paměti, že u žádné pojišťovny po nich pracovníci nebudou nikdy požadovat sdělení přístupových údajů k internetovému bankovnictví. A na to by lidé při čtení jakéhokoli e-mailu či SMS zprávy měli myslet. Ať už zpráva vypadá sebevíc důvěryhodně, pakliže požaduje bankovní či jiné citlivé údaje, jde téměř jistě o podvod.

Čechům, kteří jsou pojištěni u VZP v poslední době chodí falešné zprávy. Po jejich přečtení je už krátká cesta ke ztrátě peněz

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci mohou lidem kompletně vybrat jejich bankovní účty

Přesto existuje stále spousta lidí, kteří podvodníkům uvěří. Podle redakce Událostí247 je důvodem zejména fakt, že útočníci dobře vědí, že lidé důvěřují oficiálním institucím. Vsází na to, že málokdo očekává, že by právě VZP či jiná pojišťovna mohla být nástrojem podvodu. Obezřetnost se nicméně vyplatí i v tomto případě.

Přišla vám někdy podobná podvodná zpráva od zdravotní pojišťovny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články