Toto je výše odstupného, které na vás čeká po ukončení pracovního poměru. Kdy přesně na něj máte nárok?

Chtějí vás vyhodit z práce? Pravděpodobně budete mít nárok na vysoké odstupné. Toto jsou peníze, které na vás budou čekat.

i Zdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Udržet si práci v dnešní době není vůbec jednoduché, a to ani v případě, že pro to uděláte úplné maximum. Stále více firem a společností se v posledních letech potýká s finančními problémy a některým nezbývá nic jiného, než svou činnost ukončit. Jak redakce Událostí247 již zmiňovala, podobný osud nedávno postihl firmy jako Kika/Leiner, Gurmán Sedlnice či Aludyne Czech. Věděli jste ale, že je vám zaměstnavatel povinen vyplatit odstupné? Pokud splníte základní požadavky, pak na vás může čekat odstupné ve výši ročního platu.

Odstupné a pravidla

V první řadě je důležité zmínit, že na odstupné nemá nárok úplně každý. V případě, že byl pracovní poměr ukončen kvůli hrubému porušení pravidel, pak na něj můžete zapomenout. Stejně tak se s ním rozlučte v momentě, kdy sami podáte výpověď. Věc se má tak, že na odstupné máte nárok pouze v momentě, kdy ukončení pracovního poměru není zaviněno vámi. Konkrétně se pak jedná například o případy zrušení celé firmy nebo její části, přemístění zaměstnavatele do jiné lokality, nadbytečnost zaměstnance nebo změna náplně práce.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Nezáleží přitom na tom, jestli pracovní poměr skončí výpovědí ze strany zaměstnavatele, nebo dohodou – pokud důvod odpovídá jedné z výše uvedených situací, nárok na odstupné platí v obou případech. Jak vysoké odstupné vám pak zaměstnavatel musí vyplatit?

1 z 10 lidí vyhodí z práce. Na dlažbě skončí velká spousta lidí

iZdroj fotografie: Scottish Government/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na odstupné má nárok většina zaměstnanců

Jak redakce Událostí247 zjistila ze Zákoníku práce, výše odstupného se určuje podle délky pracovního poměru. V případě, že jste pracovali u zaměstnavatele méně než jeden rok, pak máte nárok na jednonásobek průměrné mzdy. Pokud je delší než rok, ale kratší než dva, pak na vás čeká odstupné ve výši dvojnásobku průměrné mzdy. No a pokud jste u firmy déle než dva roky, pak se můžete těšit na trojnásobek.

Někteří mohou dostat až roční plat

Na vůbec největší odškodnění mají nárok ti, jejichž pracovní poměr byl ukončen z důvodu nemoci z povolání nebo pracovního úrazu. V takovém momentě může dosáhnout až dvanáctinásobku průměrné mzdy. A pozor – ve všech případech se jedná o mzdu hrubou. K přesnému výpočtu odstupného lze využít online kalkulačky. Stačí zadat délku pracovního poměru, hrubý výdělek a počet odpracovaných hodin za poslední tři měsíce. Tyto údaje najdete na výplatních páskách. Pokud rozvázání pracovního poměru souvisí s nemocí nebo úrazem, je potřeba tuto skutečnost do kalkulačky uvést.

Češi, kteří dojíždí do práce, mohou od státu získat odměnu 42 000 Kč. Kdo si o příspěvek včas neřekne, nic nedostane

iZdroj fotografie: Deskmag/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud jste byli vyhozeni kvůli zdravotním problémům, pak máte nárok na odstupné v hodnotě dvanáctinásobku průměrné mzdy

Na rozdíl od některých jiných odměn se odstupné nezdaňuje zvláštní sazbou. Připočítává se k ostatním příjmům daného měsíce a podléhá běžné 15% dani z příjmů. A pozor – odstupné může být i vyšší. Zákon stanovuje pouze minimální výši odstupného, nikoliv jeho strop. Zaměstnavatel tedy může dobrovolně poskytnout vyšší částku, a to i v případech, kdy odstupné ze zákona náleží jen v minimální výši – nebo dokonce i tehdy, kdy nárok nevzniká.

Jaké nejvyšší odstupné jste kdy dostali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články