Nemáte na půdě náhodou starý nábytek po babičce? Může to znít šíleně, ale některé kousky se dnes dají prodat za více než 190 tisíc korun.
To, co bychom před lety považovali za retro, se dnes vnímá jako designový kousek, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Spousta starých věcí se dnes opět dostává do módy, no a jelikož jdou tyto kousky opět s dobou, vlastně je dnes už nemůžeme považovat ani za retro. Vždyť si vemte například takové gramofonové desky. Tenkrát si je každý schovával na půdě a zájem o ně byl s příchodem kazet a kompaktních disků minimální. A dnes? Opět se dostávají do módy, Češi si kupují gramofony a začínají sbírat desky svých oblíbených umělců. Stejně je to například i s nábytkem.
Zlaté české ručičky
Československý design znovu prožívá svou zlatou éru. Stále více lidí objevuje krásu a nadčasovost nábytku, který vznikal v první polovině 20. století – a jedním z nejvýraznějších jmen této éry je bezesporu Jindřich Halabala. Nábytek z jeho návrhářské dílny si nachází cestu nejen do sbírek designových nadšenců, ale také do běžných domácností, kde vytváří neopakovatelnou atmosféru.
Jindřich Halabala vytvářel opravdu ikonická křesla, která kdysi nechyběla v žádné domácnosti. No jen si vzpomeňte na staré křeslo, ve kterém jste seděli, když jste byli u babičky na prázdninách. Dost pravděpodobně se jednalo o křeslo s označením H-269, které se dnes znovu vrací do módy. Zájem o Halabalův nábytek vzrostl zejména po roce 2003, kdy jeho tvorba získala novou pozornost díky výstavě k výročí jeho narození. Od té doby ceny originálních kusů stoupají, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Dnes za takové křeslo H-269 můžete dostat statisíce korun.
Křeslo za statisíce korun
Zatímco opotřebené křeslo H-269 lze dnes sehnat za pár tisíc korun, plně restaurované kusy se běžně prodávají za desítky tisíc – výjimkou nejsou ani ceny přesahující desetitisíce dvojici křesel ve špičkovém stavu. Například takové křeslo Halabala H-269 s taburetem se dnes prodává za 59 200 Kč. Nejde přitom vůbec o nejdražší kousek, na internetu najdete i ty, které se dají prodat za statisíce. Není tak divu, že mnozí litují toho, že je v minulosti vyhodili.
„Zdělili jsme na začátku roku 2000 dům po babičce a s ním i vše, co v něm bylo. Dům musel projít rozsáhlou rekonstrukcí, takže jsme ho museli vyklidit a spousty věcí jsme se tenkrát zbavili. Bohužel i křesel H-269, která jsme tenkrát darovali do nedalekého domova důchodců. Kdybych věděl, že dnes budou mít takovou cenu, raději si je necháme,” řekl Událostem247 Luděk S. z Teplic.
Sbírání Halabalova nábytku se tak stalo nejen otázkou vkusu, ale i investicí. Zkušené restaurátorské dílny vkládají nemalé prostředky do obnovy původních kousků, protože vědí, že jejich hodnota je stabilní a poptávka stále roste. Vždyť jen na některých aukčních fórech se nachází i kousky, které přesahují cenovou hranici 190 000 Kč.
Koneckonců, není vlastně divu. V době, kdy moderní interiéry často postrádají charakter, přináší Halabalův nábytek něco výjimečného. Pokud tedy taková křesla máte doma, zkuste si zjistit jejich cenu. Kdo ví, třeba vám za ně nějaký designový nadšenec zaplatí statisíce.
Máte doma staré křeslo H-269?


