Poplatky za nejrůznější věci se staly nedílnou součástí našich životů. Platíme hypotéky, nájmy, energie, nebo třeba paušály za telefony.
Své poplatky za různé služby v poslední době začaly zvyšovat také některé banky v Česku. Víte od nás, že se to týká třeba zadávání platebních příkazů na pobočce nebo zasílání papírových výpisů. Banky se tak klienty snaží přimět k tomu, aby více používali internetové bankovnictví. Dalším důvodem je také snaha o snižování počtu zaměstnanců.
Vkládáte či vybíráte peníze? Nebude to zadarmo
Není to tak dlouho, co své klienty naštvala například Moneta Money Bank. Oznámila totiž, že od dubna zavádí nový poplatek za vklad bankovek na pokladnách svých poboček. Paradoxem je, že se to má týkat i nízkých vkladů na vlastní účet klienta. Události247 tento poplatek našly v sazebníku Moneta Money Bank. Jde opravdu o ojedinělý počin. Nový poplatek bude 0,1 % z vkládané částky, nejméně však 50 korun.
Při vkladu 300 000 korun tak klient zaplatí 300 korun, což není zrovna málo. Klienti ostatních bank přitom mají vklady peněz u pokladen na vlastní účet úplně zdarma. Banka argumentuje tím, že vklady na pokladnách postupně klesají. Klienti prý stále častěji využívají možnost vkládat hotovost kdykoliv zdarma v jejích vkladomatech a ve vkladomatech některých partnerů sdílené sítě.
Začněte víc používat internet, hlásají banky
Zdražování v bankách se ale týká i dalších služeb na pobočkách, například zadávání platebních příkazů. Cenově znevýhodněná je také papírová komunikace, včetně výpisů poštou. Banky tak podle odborníků klienty tlačí, aby více používali mobilní a internetové bankovnictví. To jim pak umožňuje snižovat počty zaměstnanců, jak jsme psali výše. Zpoplatněny však bývají také výběry z bankomatu.
Tato situace nastává při nesplnění podmínky minimální částky nebo při častějším opakování. Navíc i tyto poplatky opět rostou. Komerční banka (KB) od května zdražila například výběr hotovosti z cizích bankomatů o deset korun na 49 korun, jak Události247 dohledaly na jejích stránkách. Stejně tak je v nich zpoplatněn i dotaz na zůstatek, který byl za 25 korun. Například spořitelna ČSOB od května zvyšuje roční poplatek za správu úvěrového a meziúvěrového účtu z 360 na 399 korun.
Co si o výše zmíněných bankovních poplatcích myslíte vy?


