Považujete sami sebe za chudé? Statistika mluví jasně. Pokud máte tento čistý příjem, pak patříte mezi jednotlivce ohrožené příjmovou chudobou.
V České republice žije podle aktuálních statistik přibližně milion lidí, jejichž příjmy nestačí k důstojnému životu, i když mají zaměstnání. Jde o tzv. pracující chudé – osoby, které sice tvrdě pracují, ale jejich čistý měsíční příjem je natolik nízký, že sotva pokryjí základní životní náklady. Tuto skupinu lidí trápí takzvaná příjmová chudoba a pokud chcete, lze je tak, alespoň co se výdělků týká, označovat za chudé. O jak vysoký výdělek se jedná a kolik lidí se do této skupiny řadí?
Příjmová chudoba v Česku
V první řadě – chudoba je čistě subjektivní. Samozřejmě se najdou mnozí, pro které je bohatství to, že mají rodinu a jsou zdraví. O finance ani tolik nejde, každý chudobu vnímá trochu jinak. Pokud se však budeme bavit pouze o financích, konkrétně o čistém příjmu, pak v Česku existuje skupina lidí, které skutečně lze podle jejich příjmu označovat za chudé. Alespoň tak to vyplývá ze statistiky příjmové chudoby Českého statistického úřadu. Kdo se do této skupiny řadí?
Příjmová chudoba není žádným výmyslem a už vůbec není určována libovolně. Její hranice vychází z ekonomického výpočtu. Jde o 60 % mediánu čistého příjmu domácností, což je hodnota, která rozděluje společnost na dvě poloviny – jednu s vyššími a druhou s nižšími příjmy. V roce 2023 činila tato hranice 16 774 korun měsíčně pro jednotlivce. Komukoliv, kdo má příjem pod touto částkou, hrozí, že nezvládne uhradit základní životní potřeby.
Jak ukazuje následující tabulka, jedná se tedy především o lidi z nižší třídy. Statistiky jsou přitom hrozivé – jen v roce 2022 se do ní řadilo 21 % domácností. Do nižší třídy je pak řazen jednotlivec, jehož měsíční čistý příjem nepřesahuje částku 19 500 korun.
Koho se to týká nejvíce
Vůbec nejvíce ohroženou skupinou lidí jsou pak důchodci. Nutno však podotknout, že ti si v porovnání s předešlým rokem přilepšili. „Podíl osob, které se ocitly pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou v roce 2024, meziročně mírně klesl na hodnotu 9,5 %. Vůbec nejvíce se z tohoto ohrožení vymanily domácnosti tvořené jednotlivcem starším 65 let,“ uvádí Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení příjmů Českého statistického úřadu.
I když jsou na tom důchodci v porovnání s minulými roky o něco lépe, z celkového podílu domácností ohrožených příjmovou chudobou tvoří důchodci nad 65 let celkem 19 %. Jak redakce Událostí247 zjistila, domácnosti s dětmi jsou na tom oproti roku 2023 výrazně hůře. Ohrožení příjmovou chudobou teď čelí přibližně 12 % takových domácností, což je nárůst o 1,7 %.
Při pohledu na evropské statistiky vychází Česká republika stále relativně dobře. Podle Eurostatu činí míra ohrožení příjmovou chudobou v Česku 9,5 %, což je hluboko pod průměrem Evropské unie. A i když se podle statistik situace na první pohled v porovnání s minulými roky zlepšuje, zranitelné skupiny jako senioři, osamělí rodiče a lidé s nízkým vzděláním zůstávají v kritickém postavení a vyžadují dlouhodobou a systematickou pomoc.
Považujete sami sebe za chudé?


