I když zprávy mohou na první pohled vypadat nevinně či dokonce pocházet z čísel blízkých lidí, mohou být podvodné. Kdo si na ně nedá pozor, může snadno přijít o peníze.
WhatsApp patří spolu s Messengerem či Instagramem mezi nejoblíbenější komunikační platformy, jež využívají statisíce Čechů. Této široké základny uživatelů využívají také podvodníci, jež skrze WhatsApp posílají různé falešné zprávy s cílem vylákat z lidí jejich osobní údaje a následně je okrást o peníze. Aktuálně by si Češi měli dát pozor hned na několik typů podvodných praktik.
WhatsApp je oblíbeným místem podvodníků
Jak redakce Událostí247 zjistila na oficiálním webu aplikace WhatsApp, podvodné zprávy mohou mít různé podoby. Kyberzločinci se mohou vydávat za pracovníky známých institucí, vyzývat k přeposlání zprávy, sdělení citlivých osobních údajů, kliknutí na přiložený odkaz nebo dokonce požadovat zaplacení peněz pod záminkou, že používání aplikace je zpoplatněno.
Oblíbenou taktikou je rovněž vydávání se za známé či rodinu obětí, jak jsme dále zjistili z informací České bankovní asociace (ČBA). Mnohdy podvodníci pod záminkou naléhavé pomoci nebo podpory v soutěži vylákají z obětí kliknutí na falešný odkaz. Tím získají přístup k jejich účtu i kontaktům, které pak zneužívají k dalším útokům.
Některé případy řeší i policie
Podvody na síti WhatsApp řešili v nedávné době karlovarští policisté. Také v těchto případech se kyberzločinci nabourali do účtů běžných lidí a skrze ně pak kontaktovali jejich blízké s žádostí o peníze. Zákeřnost této formy útoku spočívá v tom, že zprávy vypadají důvěryhodně, a především pocházejí z čísla známé osoby. A právě důvěra je tím, co činí tento typ podvodu nebezpečným.
Podle redakce Událostí247 by tak lidé měli být skutečně obezřetní, a to neustále. Podvodníci čím dál častěji zneužívají lidské emoce a citové vztahy, aby své oběti přesvědčili. I když tedy lidem přijde zpráva od jejich přátel či rodinných příslušníků, neměli by automaticky věřit všemu a pokud jim bude něco připadat podezřelé, raději by si měli celou věc ověřit. A rozhodně na přiložené odkazy automaticky neklikat.
Setkali jste se na síti WhatsApp s nějakým druhem podvodné zprávy?


