Senioři mohou ke svému důchodu pobírat klidně i tisíce až desetitisíce korun měsíčně navíc. Musí si o ně ale požádat.
Starobní důchody sice každoročně rostou. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), letos se zvedly v průměru o 358 korun a celkově tak přesáhly průměrných 21 tisíc korun. Přesto má mnoho seniorů problém finančně vyjít. Ne všichni přitom ví, že od státu mohou čerpat různé příspěvky. Přinášíme přehled několika z nich.
Mnozí mají nárok na příspěvek na péči
Jak jsme ověřili z informací MPSV, jedná se o dávku pro lidi, kteří kvůli špatnému zdravotnímu stavu nezvládají základní činnosti a potřebují dlouhodobou péči druhých. Příspěvek se samozřejmě nevztahuje jen na seniory. Právě starší lidé však kvůli četným zdravotním komplikacím patří mezi časté příjemce této dávky.
Redakce Událostí247 navíc nedávno přinesla informace o tom, že příspěvek na péči se dočkal poměrně výrazného navýšení. Dle stupně závislosti mohou lidé od státu pobírat měsíčně od 880 korun do 27 tisíc korun. Tato dávka pak může pokrýt buď pomoc profesionálních pečovatelů, nebo alespoň částečně kompenzovat péči poskytovanou blízkými.
Senioři mohou čerpat i další příspěvky
Může jít třeba o různé dávky ve hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení. Také ten je určen všem lidem bez rozdílu. Důchodci jsou však opět těmi, jež ho kvůli rostoucím nákladům na bydlení hojně využívají. Jak jsme ověřili na webu Asociace péče o seniory, zejména senioři, jež na stáří zůstanou sami, mohou mít se zaplacením všech nezbytných poplatků potíže. A právě pro ty je příspěvek na bydlení určený. Při podávání žádosti pak stačí, když zaškrtnou, že jsou důchodci a uvedou výši svých nákladů na bydlení, jak jsme ověřili na webu MPSV.
Jak navíc redakce Událostí247 ověřila na webu Nejvyššího správního soudu, příspěvek mohou pobírat nejen senioři žijící ve vlastním či nájemním bydlení, ale také ti, jež bydlí v domovech pro seniory. Ve svém verdiktu soud označil pobyt v těchto zařízeních za právně srovnatelný s nájmem, což zakládá nárok na podporu.
Podle redakce Událostí247 je nicméně velmi důležité, aby byli senioři o všech těchto možnostech informovaní. Mnoho starších lidí nevyužívá internet a má tak jen omezené zdroje informací. Výsledkem pak je, že řada z nich žije zcela zbytečně v existenční nouzi s velmi napjatým rozpočtem, přestože by mohli čerpat pomoc, na kterou mají zákonný nárok.
Je podle vás aktuální průměrná výše důchodu dostatečná?


