Stát rozhodl: V březnu 2024 se jedné skupině Čechů sníží důchod o spoustu peněz. Dotkne se to i vás?

Někteří Češi budou již od letošního března pobírat nižší důchod než dosud. Zjistěte, o koho se jedná.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Snížit důchod může Čechům celá řada věcí. Události247 již v minulosti psaly o tom, že špatný vliv na výši penze má například nelegální práce načerno a v některých případech dokonce i práce na dohodu. To ale není všechno. Od letošního března se totiž důchody značně sníží také další skupině Čechů. Zjistěte, kteří lidé o spousty peněz přijdou.

Tisíce lidí dostanou méně peněz z důchodu

Již od března letošního roku dojde k trvalému snížení starobních důchodů lidem, kteří zastávali klíčové pozice v rámci komunistického režimu, píše web České důchody. Konkrétně těmto bývalým funkcionářům klesnou procentní výměry o 300 korun za každý rok, který v době od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989 působili ve vysokých funkcích jako je StB, Pohraniční stráž či SNB.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Mnohým lidem se sníží důchod o nemálo peněz

O zákoně rozhodl stát, respektive vláda již před 2 lety, jak připomíná web České noviny. Důvodem jeho zavedení pak má být zejména snaha o narovnání historických křivd. „Výsledný stav by měl představovat morální satisfakci pro velké množství osob, které byly komunistickým režimem perzekvovány,“ citoval web České noviny důvodovou zprávu schváleného návrhu. A kolika lidí se mát tato změna týkat? V době schválení odhady mluvily o asi 3 tisících lidí, což rozhodně není málo.

Narovnání historických křivd se děje i na druhé straně

Jak nedávno psaly Události247, od letošního roku by si měli naopak značně polepšit disidenti či účastníci odboje a odporu proti komunismu. Dostávat mají průměrný důchod, tedy asi 20 tisíc korun. To pro řadu z nich bude znamenat zvýšení penze i o několik tisíc korun.

Vláda rozhodla: Těmto lidem se v roce 2024 zvýší důchod o několik tisíc korun. Vám také?

Zatímco podporovatelé komunistického režimu tak za své činy zaplatí, odpůrci se naopak po letech dočkají alespoň částečné satisfakce. „Tímto krokem konečně splácíme historický dluh společnosti. Máme povinnost uznat a přímo podpořit ty, kteří se statečně postavili za naši svobodu a obětovali za ni mimo jiné svůj osobní komfort a bezpečí,“ doplnil pro web FinTag ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Souhlasíte s tím, aby vysocí funkcionáři komunistického režimu dostávali nižší důchody? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články