Už za rok a půl si některé české domácnosti budou muset pořádně připlatit. Připravte se, může se jednat klidně o 9 000 korun.
Evropská unie zavádí nová pravidla, která zásadně ovlivní každodenní život milionů lidí. Tentokrát nejde o abstraktní ekologická opatření nebo regulace pro průmysl, nýbrž o nasazení systému ETS II a emisní povolenky. Nově se zpoplatnění emisí uhlíku navíc dotkne přímo jednotlivců a domácností. Kolik si kvůli tomu bude muset každá domácnost v Česku připlatit a proč? Pojďme se na to společně podívat.
Emisní povolenky a systém ETS II
Pod označením ETS II se skrývá systém, který nově přenáší povinnost platit za vypouštění CO₂ i na koncové uživatele fosilních paliv. Dopady tohoto opatření mohou být v tuzemsku výrazné. Podle odborníků se navíc očekávané náklady mohou výrazně vymknout původním odhadům. Jak uvádí ČAPPO (Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu), i s plánovanou cenou 45 eur za povolenku se jen cena pohonných hmot zvedne přibližně o 3 koruny. V případě, že cena povolenky poroste, se pak za každých 10 eur její ceny zvedne cena pohonných hmot o dalších 0,71 koruny na litr.
Nejde však pouze o pohonné hmoty, ale také o systém vytápění domácností. Už původní odhady hovořily o tom, že rodina vytápějící dům plynem by mohla platit o zhruba 4 000 korun více ročně. Domácnosti využívající uhlí by si měly připlatit dokonce až 9 000 korun. Jak redakce Událostí247 zjistila, v případě, že bude emisní povolenka naceněna na již zmíněných 45 eur, lze očekávat, že se cena za každou megawatthodinu u plynu zvedne přibližně o 12–17 procent, čímž se dostáváme na přibližnou částku 270 korun.
Když vezmeme v potaz, jaká je průměrná spotřeba plynu u čtyřčlenné rodiny, pak jsou tato čísla opravdu děsivá. Spotřeba čtyřčlenné rodiny žijící v rodinném domě se totiž ročně pohybuje v průměru okolo 23 až 30 megawatthodin. V případě, že bychom se bavili o tom vyšším čísle, pak by si zmíněná rodina jen na plynu připlatila za rok 8 100 Kč.
Co bude dál
Emisní povolenky, které určují, kolik CO₂ může kdo vypustit, budou obchodovatelné na burze. To podle kritiků otevírá dveře spekulantům, kteří mohou manipulovat s cenami a tlačit je vzhůru bez ohledu na skutečné ekologické cíle. Zavedení ETS II tak zatím přináší více otazníků než jistot. Zatímco jeho zastánci argumentují snahou o snížení emisí a dosažení klimatických závazků, kritici varují před vážnými sociálními důsledky a nepřiměřenou finanční zátěží pro běžné občany.
A právě Česká republika by mohla patřit k těm, kdo doplatí nejvíce. Vláda sice momentálně usiluje o odložení plného zavedení systému EU ETS II pro obchodování s emisními povolenkami, i přesto však odborníci varují, že tento posun moc nevyřeší. Většina rodin se stejně na tak velký zásah do rozpočtu nestihne připravit.
Co si o tom myslíte?


