Děláte tohle u vás doma? Pozor na to. Stát vás bez rozmyslu vystěhuje

Pokud jste si mysleli, že si v bytě, ve kterém bydlíte, můžete dělat co chcete, není to tak úplně 100% pravda.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Psali jsme třeba o tom, že zejména v letních měsících se mohou dostat do potíží lidé, kteří tráví čas na svém balkóně. Ten je totiž na rozdíl od vnitřních prostor bytu považován za součást společných prostor celého paneláku a vztahují se na něj určitá pravidla. Lidé by tam třeba neměli moc kouřit nebo grilovat, pokud by to obtěžovalo sousedy.

Bydlení v obecních bytech má svá pravidla

Někdy se však může stát, že se k vám jako sousedi přestěhují lidé, kteří si se žádným občanským soužitím hlavu nelámou. Je nespočet případů, kdy nájemníky obtěžuje hlasitá hudba, hlučné rozhovory nebo nepořádek na chodbách. Většinou se tak děje v sociálně vyloučených lokalitách. Obce mohou vydávat vlastní vyhlášky, které specifikují pravidla pro udržování pořádku na jejich území.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Využívání nejen obecních bytů má svá jasně daná pravidla

Například ve Vsetíně mají vyhlášku č. 8/1999, která upravuje udržování čistoty a pořádku na území města, včetně pravidel pro domovní řády. Je tedy jasné, že každý, kdo bydlí v bytě, který patří obci, má povinnost udržovat v něm i v jeho okolí čistotu, pořádek a v neposlední řadě také domovní klid. Pokud se těmito pravidly řídit nebude, musí počítat s tím, že mu může hrozit vystěhování. To už by měla být motivace, proč se chovat slušně.

Nejprve přijde varování, potom vystěhování

Jak Události247 zjistily, občanský zákoník stanovuje, že každou vadu, která činí byt neobyvatelným nebo z nějakého důvodu snižuje komfort bydlení, je potřeba oznámit pronajímateli. V tomto případě je to obec. Ta pak problémovému nájemníkovi pošle upozorňující dopis. Pokud se jeho chování ani přesto nezlepší, může mu obec poslat výpověď z nájmu. Stává se také, že daný byt je často zdevastovaný.

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na dodržování všech pravidlech v obecních bytech

Podle občanského zákoníku (§ 2291 a násl.) je možné nájemní smlouvu vypovědět právě i kvůli hrubému porušování povinností. Patří sem závažné narušování klidu v domě, ničení majetku nebo neplacení nájemného. Pokud nájemník byt nevyklidí dobrovolně, obec může požádat soud o nařízení vyklizení. Některé obce se snaží problémům předcházet, například pravidly pro přidělování bytů nebo dočasnými smlouvami. Často však ani to nestačí.

Věděli jste o tom všem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články