Všichni tito Češi mohou získat až 36 000 Kč od státu. Máte na peníze nárok i vy?

V dnešní době se hodí každá koruna a proto se vyplatí vědět, jaké příspěvky můžeme dostat od státu a výrazně tak ušetříme.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Nedávno jsme vás na Událostech247 informovali třeba o tom, že stát rozdává peníze na nákup nového vozu. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž přišlo s novou podporou elektromobility. Finanční pomoc je určena pouze pro firmy a podnikatele. Žádosti o podporu je možné podávat od 1. ledna do 30. září 2024. Celkem pak ministerstvo průmyslu a obchodu na program s názvem Záruka Elektromobilita vyčlenilo 1,95 miliardy korun.

Příspěvků od státu je celá škála

Příspěvkem, který využije velká část lidí, je příspěvek na bydlení. Jak od nás víte,  podmínkou pro jeho získání je, že výdaje, které jednotlivá domácnost zaplatí za bydlení, přesahují 30 procent čistých příjmů. Výše příspěvku se samozřejmě odvíjí od řady parametrů jako je počet členů v domácnosti, výše výdělku a nákladů za bydlení. Může dosahovat dokonce až 25 tisíc korun. Týká se to především domácnosti, které nemají žádné příjmy a pohybují se na hranici chudoby.

330 000 Kč na nákup nového auta: Lidé jásají, peníze na ruku dostanou přímo od státu. Kdo všechno má na štědrý příspěvek nárok?

Další možností, jak přilepšit svému domácímu rozpočtu, je příspěvek na podporu regionální mobility. Na Událostech247 jsme psali o tom, že tyto peníze jsou určeny těm, kteří si našli nové zaměstnání mimo svůj domov. Lidé mohou pravidelně dostávat částku čítající i několik tisíc korun. I když je tato dávka označena jako příspěvek na dojížďku nebo dojíždění, není nutné peníze vynaložit jen na benzin nebo za jízdenku na autobus a vlak. Přiznanou částku je možné použít na úhradu jakýchkoli nákladů, které se vážou k dojíždění do práce.

Spolupracující manželé ušetří přes 36 tisíc

Ušetřit peníze mohou i podnikající manželé. V případě, že jeden pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou, jak upozornil web Finance. Institut spolupracující osoby pak může přinést nemalou daňovou úsporu. Institut spolupráce je upraven v § 13 zákona o daních z příjmů. Pro účely platby daní je spolupracující osoba rovněž osobou samostatně výdělečně činnou a musí si plnit své daňové povinnosti ohledně daně z příjmů a sociálního a zdravotního pojištění.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Stát v řadě případů nabízí různé daňové úlevy a finanční příspěvky

Daňová úspora může být až 36 tisíc korun, pokud má jeden z manželů roční hrubý zisk vyšší než 1 935 552 , takže částka hrubého zisku nad tuto hranici podléhá 23% sazbě daně z příjmu. Pokud druhý z manželů nemá vlastní zdanitelné příjmy, při převedení hrubého zisku 96 tisíc je úspora na dani z příjmů 22 080 korun, což je s úsporou na sociálním pojištění ve výši 14 016 dohromady 36 096 korun. „Tak o tomto jsem vůbec nevěděla, ale podívám se na to, protože manželovi pomáhám s podnikáním,“ řekla Událostem247 paní Irena.

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články