Bouře, požáry, tornáda, sníh a zemětřesení. Tomu všemu momentálně čelí turisté, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Turecku.
Není to tak dávno, co vás redakce Událostí247 informovala o tom, že ministerstvo zahraničí v Německu varovalo turisty před Tureckem a doporučovalo jim, aby se do této země raději nevydávali. Jedním z důvodů byly protivládní protesty, které následně vedly ke zpřísnění bezpečnostních opatření. Někteří turisté se ale i přesto do Turecka vydali a teď toho litují. Namísto očekávaného horka a slunečních paprsků se totiž turisté dočkali silných bouří, tornád a dokonce i sněhu.
Počasí v Turecku se zbláznilo
Turisté, kteří se letos vydali na dovolenou do Turecka, mají momentálně oči pro pláč. Místo relaxace u moře totiž čelili přívalovým dešťům, silnému větru a vodním smrštím, které v některých případech připomínaly tornáda. Nejen turisté, ale i občané Turecka tak v posledních dnech zažívají momenty hrůzy a někteří dokonce ani nevycházejí z domu.
Do toho všeho přišly i zprávy o seismické aktivitě v Egejském moři, které podnítily spekulace o možném vzniku tsunami. To ale bohužel není vše. Hasiči v Turecku totiž v posledních dnech bojují na některých místech s rozsáhlými požáry a tisíce lidí musely být z oblastí na východě země evakuovány. Lesní požáry si zde dokonce vyžádaly nejméně dvě oběti, konkrétně 81letého muže, který zemřel na vdechnutí kouře, a lesního dělníka, který se snažil požár uhasit.
Severovýchod Turecka se pak od zbytku země značně liší a místo ohně tam obyvatelé čelí hustému sněžení. „V Rize (turecká provincie) jsme zvyklí na anomálie počasí. V březnu jsme měli několikrát sníh, ale nikdy ne tolik. Starší generace říká, že viděla sníh v červenci naposledy před 30 nebo 40 lety, ale nikdy ne tolik,” prozradil novinář Gencaga Karafazlioglu.
Turisté v letoviscích trnou hrůzou
Letoviska jako Konakli, Alanya nebo Mersin byla během posledních dní svědky silných bouřek a nevítaného ochlazení. Návštěvníci na sociálních sítích popisovali nezvykle chladné počasí, zataženou oblohu a vítr, který nutil některé zůstávat raději uvnitř hotelů. Teploty v některých oblastech spadly k 22 stupňům Celsia.
Skutečný rozruch ale vyvolaly vodní smrště pohybující se nad mořskou hladinou. Tyto přírodní jevy, připomínající menší tornáda, byly zachyceny na videích, která se rychle rozšířila na TikToku a Facebooku. Sloupy vody stoupající do výšky vytvořily nečekaně děsivou scenérii.
K bouřlivému počasí se přidaly i znepokojivé geologické události a mnozí mají strach ze silného zemětřesení. Město Izmir na západě Turecka reaguje na rizika přípravou rozsáhlého bezpečnostního systému. Proběhla analýza zhruba 600 kilometrů pobřeží, jejímž cílem je připravit se na případnou evakuaci a včasné varování před tsunami. Součástí opatření je i instalace mobilních sirén, které mají sloužit k rychlému šíření informací.
Plánujete letos letět do Turecka?

