Často kupovaná potravina z Albertu je něco úplně jiného, než za co se vydává. Zákazníci o tom neměli sebemenší tušení

Zákazníci při nákupech potravin často nemají šanci si zkontrolovat, zda je zboží opravdu kvalitní.

i Zdroj fotografie: Realeklas/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 často informujeme o tom, že se spotřebitelé setkávají s potravinami, které mají na obalu jinou informaci, než jaká je skutečnost. To je třeba příklad těstovin s názvem Green Tagliatelle, které prodával řetězec Lidl. Mělo se jednat o nesušené vaječné těstoviny se špenátem. Jak však zjistila kontrola, obsahovaly podstatně nižší množství vajec, jež jaké bylo uvedeno na obalu.

Nepravdivá informace může ohrozit lidské zdraví

Nejen nízký obsah vajec může být u těstovin problémem. Psali jsme také o těstovinách, které měly nižší hmotnost, než byla uvedena na obalu. K horšímu pochybení došlo u bezlepkových cizrnových těstovin, které však rozhodně bezlepkové nebyly. Inspektoři v nich objevili vyšší míru daného alergenu, než by měla mít, což může lidem, kteří bezlepkovou dietu mají, způsobit vážné zdravotní potíže.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tuňák v konzervě je oblíbenou a často kupovanou potravinou

Zavádějící informace ovšem bývají uvedeny i na dalších potravinách. Nedávno kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyrazili do prodejny Albert v Praze a zaměřili se na ryby. Konkrétně na rybí konzervu s tuňákem. Konkrétně šlo o výrobek Fish MARKET TUNA STEAK IN SUNFLOWER OIL. Ani zde totiž nebylo splněno to, co výrobce deklaroval na obalu. 

Kupujte raději menší konzervy

Říkáte si, co bylo špatně? Kontrola ukázala, že maso ve výrobku netvořilo celistvý plátek, tedy steak, ale jednalo se o několik jednotlivých menších kousků masa. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace o charakteristice výrobku. Konzerva má datum spotřeby do 30. 9. 2025. Podle inspekce tedy není nijak zdravotně závadná, ovšem zákazník v ní nenajde to, co si chtěl původně koupit.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud máte uvedenou potravinu z Albertu doma, nemusíte ji vyhazovat. Není nijak závadná

Je také dobré zmínit, že lepší je kupovat menší rybí konzervy. Po jejich otevření se totiž začne tvořit histamin, který může některým lidem způsobit zdravotní problémy jako je nevolnost, zvracení, křeče v břiše nebo třeba vyrážka. Otevřenou konzervu s tuňákem také nikdy nevracejte zpátky do lednice. Můžete ji předělat do uzavíratelné sklenice, kde maso vydrží zhruba 2 až 3 dny. Tuňák se totiž po otevření v konzervě rychle kazí.

Zakoupili jste si tuhle šarži tuňáka v konzervě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články