Mít zahradu není jen radost, ale také spousta starostí. Pokud navíc neznáte zákony, můžete na to ještě pořádně doplatit.
Jak Události247 informovaly již dříve, pokuta lidem hrozí například za to, že nebudou udržovat svou zeleň a alespoň několikrát do roka sekat trávník. Některé obce mají dokonce povinnost sekat trávu zanesenou ve svých vyhláškách. Někteří lidé však o tom, že i pro sečení trávníku platí určité podmínky, nemají ani tušení.
Stromy mohou přinést spoustu problémů
Povinnosti ovšem mají i lidé, kterým nad jejich pozemky vedou dráty elektrického vedení a mají na zahradě vzrostlé stromy. Majitelé zahrad musí tyto stromy, respektive jejich větve kolem drátů, ořezávat a udržovat takzvané ochranné pásmo okolo vedení. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty. Stromy ani jejich větve totiž do drátů nesmí zasahovat. Kromě toho by ale neměly být ani v jejich bezprostřední blízkosti.
Problém může nastat i u sklizně ovoce. Mnoho lidí si myslí, že když větve ovocného stromu přesahují ze sousedovy zahrady na jejich pozemek, mají automaticky právo otrhat si z nich plody. Ve skutečnosti to ale zákon nepovoluje. Ovoce na větvích, které zasahují k vám, totiž stále patří vlastníkovi stromu, jak uvádí § 1013 občanského zákoníku. Trhat byste ho proto určitě neměli. Tedy pokud vám to soused nedovolí.
Listí a trávu dejte raději do kompostu
Svá pravidla má také rozdělávání ohně. V Česku se dělání otevřených ohňů řídí zákonem č. 86/2002 Sb., který upravuje ochranu ovzduší. Podle tohoto zákona je v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo grilech dovoleno spalovat pouze dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a některá plynná paliva. Věci jako mokrá tráva, listí a podobně by tak majitelé zahrad spalovat vůbec neměli.
V opačném případě může být hříšníkům udělena pokuta ve výši 50 000 až 150 000 korun. Problém by mohl nastat také při vypalování trávy. Lidé, kteří to praktikují, totiž riskují pokutu 25 000 korun, jak Události247 ověřily na stránkách pražských hasičů. Kromě nepříjemného kouře můžete vypalováním trávy či porostů zničit užitečný hmyz, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí v dírách po hlodavcích. Poškodit také můžete chráněné rostliny.
Věděli jste o této povinnosti?


