Perete u vás doma na tuhle teplotu? Ihned s tím přestaňte. Ničíte tím oblečení, a ještě k tomu přicházíte o peníze

Správně zvolený program praní může snížit náklady a také prodloužit životnost oblečení.

i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V souvislosti s rostoucími cenami energií v poslední době mnoho lidí hledá různé způsoby, jak žít úsporněji a svou energetickou náročnost snížit. Kromě vytápění na nižší teplotu či používání úsporných spotřebičů mnozí lidé hledají úspory i v běžných každodenních činnostech. Příkladem je praní. Jak redakce Událostí247 zjistila z průzkumu agentury Nielsen, více než 2 třetiny Čechů se například snaží prát na nižší teploty, tedy 30 až 40 stupňů. To je navíc nejen finančně úspornější, ale také šetrnější k pranému oblečení.

Zvolit teplotu 30 stupňů má řadu výhod

Prát na nižší teplotu z důvodu úspor doporučuje ve svém souboru rad i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle něj mohou lidé praním na 30 stupňů ušetřit v porovnání s vyšší teplotou až polovinu spotřeby energie. Jak však redakce Událostí427 zjistila, finanční úspory nejsou tím jediným důvodem, proč nižší teplotu volit.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
Většina Čechů pere minimálně 1krát týdně

Výzkum britské univerzity v Leedsu totiž ukázal, že praní na nižší teplotu a kratší program významně snižuje opotřebení oděvů. Při praní na 25 stupňů po dobu 30 minut se uvolnilo až o 52 procent méně mikrovláken než při běžném programu na teplotu 40 stupňů. A k tomu se o 74 procent snížilo uvolňování barev. Nejenže tak lidé ušetří náklady za energie, ale také prodlouží životnost svého oblečení, jež se nebude tolik ničit.

Ne pro každý druh prádla je nízká teplota vhodná

Zároveň je třeba samozřejmě dodat, že ne pro každý druh oblečení je výše popsaný přístup vhodný. Krátké cykly na nižší teplotu se hodí především pro lehce znečištěné prádlo. Dostačující jsou třeba na spodním prádlo nebo lehké letní oblečení, jež je třeba zbavit zejména zápachu potu. Stejně tak svědčí nízké teploty syntetickým materiálům, vlně a hedvábí. Naopak bavlna, len a robustnější materiály vyžadují vyšší teplotu, jak jsme ověřili na webu NBC.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volba teploty závisí také na materiálu prádla

Snižování teploty praní je tak určitě skvělým způsobem, jak snížit náklady na energie a prodloužit životnost svého oblečení. Zároveň je však podle redakce Událostí247 také důležité volit teplotu vždy individuálně dle daného typu prádla. Jen tak se jeho kvalita zachová co nejdéle.

Na jakou teplotu perete nejčastěji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články