První řetězec začal nabízet své potraviny zcela zdarma. Zákazníci si je mohou vyzvednout v obchodech Tesco ve večerních hodinách bez placení.
Představte si, že byste přišli do svého oblíbeného řetězce a najednou byste na produktech viděli cenovku 0 Kč. Zní to až neuvěřitelně, vždyť jaký řetězec by přece rozdával potraviny zdarma, že? Jenže něco takového se skutečně děje a má to na svědomí Tesco ve Velké Británii. To teď testuje nový způsob, jak snížit množství vyhozeného jídla a zabránit tak plýtvání, které se v Anglii v posledních letech bere opravdu vážně.
Tesco rozdává potraviny zdarma
O tom, že se některé řetězce v Anglii snaží bojovat proti plýtvání, informovalo už BBC před půl rokem a především nápad Tesca zaujal mnoho zákazníků, ale také ostatních řetězců. Tesco se totiž rozhodlo snížit množství vyhozeného jídla tak, že ho začalo rozdávat svým zákazníkům zcela zdarma. Jak již ale redakce Událostí247 zmiňovala v titulku tohoto článku, má to jeden háček – potraviny mají totiž prošlou dobu spotřeby. Každopádně víte, jak to s tou expirační dobou je – jedna věc je minimální trvanlivost, druhou je pak pokyn „spotřebujte do“.
Mezi těmito výrazy je jeden velký rozdíl. Zatímco minimální trvanlivost uvádí datum, do kterého si pravděpodobně potravina uchová očekávanou kvalitu, „spotřebujte do“ uvádí datum, do kterého je nutné potravinu nejpozději spotřebovat. Potravina, která má udanou minimální dobu trvanlivosti, se tak může klidně konzumovat i po datu na etiketě. Pokud právě takové potraviny rozdává Tesco zdarma, onen „háček“ vlastně tak velký není.
Jak redakce Událostí247 zjistila, produkty, které už překročily své datum spotřeby, jsou v obchodech Tesco označeny výraznou žlutou etiketou. Pokud o ně předtím neprojeví zájem charitativní organizace nebo samotní zaměstnanci, mohou si je zákazníci po uvedené hodině jednoduše odnést domů – bez placení.
A co Česko
Tesco se díky tomuto kroku stalo vůbec prvním obchodním řetězcem ve Velké Británii, který se rozhodl rozdávat prošlé potraviny bezplatně. Zatímco někteří konkurenti pouze zlevňují potraviny s blížícím se datem spotřeby, Tesco zvolilo cestu bez kompromisů – a to i přesto, že zkušební režim zatím běží jen na vybraných místech.
V Česku zatím podobný model nefunguje, zato ale existují možnosti, jak na potravinách značně ušetřit. Většina českých řetězců nabízí své potraviny, kterým se blíží minimální datum trvanlivosti, se slevami od 30 do 50 %. Některé řetězce, jako například Lidl, pak mají program S Lidlem šetříme jídlem, v jehož rámci pak nabízejí svým zákazníkům tašku plnou ovoce a zeleniny o váze 3 kilogramů za pouhých 25 Kč.
Co na to říkáte?


