Pokud vlastníte nemovitost s kamny, plynovým sporákem nebo kotlem, pak si kvůli novým pravidlům EU budete muset pořídit toto zařízení.
Když v prosinci roku 2024 vstoupilo v Polsku v platnost nové nařízení týkající se detektorů kouře a oxidu uhelnatého, mnoho Čechů začalo zajímat, zda podobné nařízení funguje i u nás. V Polsku to je tak, že tyto detektory nesmí chybět v žádné nové obytné budově ani v hotelech. Jak je to ale u nás? Musí mít každý majitel nemovitosti povinně nainstalovaný detektor kouře? Pojďme se společně podívat na to, jak jsou pravidla nastavena u nás.
Musíte si koupit detektor oxidu uhelnatého
Den před Štědrým dnem vstoupila v Polsku v platnost novela vyhlášky o požární ochraně budov, jiných staveb a pozemků. Tato vyhláška ukládá povinnost majitelům nových nemovitostí nainstalovat detektory kouře a oxidu uhelnatého. To bylo ale před více než půl rokem, teď se pravidla budou měnit. Už od roku 2026 budou muset mít detektory kouře i všechny starší komerční, výrobní a skladovací budovy. Následně se přidají i všechny hotely a apartmány k pronájmu a v roce 2030 pak budou následovat všechny domy a byty. Proč tomu ale tak je?
Evropská komise upozorňuje, že každoročně dochází k tragickým událostem, kterým by bylo možné předejít. Může za ně oxid uhelnatý, bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který je jedovatý a ne nadarmo se mu přezdívá tichý zabiják. Tento jedovatý plyn se totiž váže na hemoglobin v krvi, čímž brání přenosu kyslíku do tkání a orgánů. Jak redakce Událostí247 zjistila díky Státnímu zdravotnímu ústavu, to může vést k otravě, která se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami vědomí a v nejhorším případě i smrtí.
Evropská komise proto uvažuje, že povinnost instalace detektoru kouře a oxidu uhelnatého se bude v budoucnu týkat téměř všech budov v Evropě. Konkrétně pak těch, kde je přítomen jakýkoliv zdroj spalování, a to od krbových kamen až po kotel či plynový sporák. Výjimku budou mít budovy, které jsou vytápěné elektřinou. Evropská směrnice počítá s dvouletým přechodným obdobím, během nějž mají členské země za úkol zapracovat nové požadavky do národní legislativy. To by znamenalo, že někteří Češi by tuto povinnost museli splnit už v roce 2027.
Jak je to teď
V Česku platí konkrétní nařízení už od roku 2008 a praví, že v každém nově postaveném rodinném domě musí být nainstalovaný hasicí přístroj a také požární hlásič. No a pokud má nová nemovitost plochu nad 150 m², musí mít hlásiče alespoň dva. Co se ale detektoru oxidu uhelnatého (CO) v domácnostech týká, v Česku zatím žádná povinnost stanovena není. Povinnost detekce CO se týká pouze specifických prostor, jako jsou podzemní garáže a parkovací domy, a pracovišť, ve kterých hrozí zvýšená koncentrace CO.
Každopádně, co není dnes, bude v budoucnu. Jak jsme již zmiňovali výše, majitelé nemovitostí, ve kterých se nachází zdroj spalování, budou mít povinnost instalovat detektory oxidu uhelnatého už v roce 2027. Pokud se to týká právě vás, pak se připravte na investici, která se bude pohybovat v řádech několika stovek až jednotek tisíců korun.
Máte ve své nemovitosti detektor oxidu uhelnatého?


