Studie vědců z Královské univerzity v Londýně ukazuje, že v případě nákazy variantou omikron je riziko hospitalizace o 40 procent nižší než u delty.
Varianta omikron se poprvé objevila v listopadu v Jihoafrické republice. Od té doby byla potvrzena v desítkách zemí po celém světě. Od začátku budí obavy hlavně kvůli své vysoké nakažlivosti. Dosud totiž bylo potvrzeno jen to, že nová mutace se šíří daleko rychleji. Uklidnění ale mohou přinést nová zjištění z Velké Británie. Ta ukazují, že u omikronu je riziko hospitalizace menší než u dosavadních variant.
Hrozbou zůstává rychlost šíření
I přesto může docházet k zatížení zdravotních systému. „Vzhledem k vysoké přenosnosti viru varianty omikron existuje potenciál pro vyšší poptávku po zdravotnických službách, zejména pokud se omikron bude šířit takovou rychlostí jako dosud,“ cituje ČT24 profesora Neila Fergusona z centra pro výzkum infekčních nemocí. Výsledky britských výzkumníků mají pomoci k vytvoření matematických modelů.
Ty mají předpovědět, jak moc může tato koronavirová vlna zatížit evropské nemocnice. Výzkum vychází z 56 tisíc případů varianty omikron a 269 tisíc případů varianty delta. Šlo o výsledky všech PCR testů na covid-19 provedených v Anglii během první poloviny prosince. Studie považovala za hospitalizaci jakoukoliv návštěvu nemocnice člověkem s pozitivním testem do čtrnácti dnů od potvrzení nákazy.
Dobrou zprávu potvrzuje i studie ze Skotska
Odhady ukazují, že u očkovaných dvěma dávkami vakcín AstraZeneca, Pfizer nebo Moderna mají riziko hospitalizace výrazně nižší v porovnání s první infekcí variantou delta u neočkovaných osob. A to i v momentě, kdy ochrana před omikronem je u očkování proražená. I přes uklidňující informace o snížení rizika hospitalizace, experti varují před extrémně vysokým rizikem infekce. Nejlepší ochranu má tak nabídnout jen posilující dávka vakcíny.
Závěry studie z Velké Británie potvrzuje také výzkum Edinburské univerzity. Jak informuje server iDnes ve Skotsku zjistili, že riziko hospitalizace je u omikronu o dvě třetiny nižší než u delty. Vědci vycházeli ze zdravotních záznamů 5,4 milionu lidí. Obě vědecké práce tak potvrzují prvotní výsledky z Jižní Afriky. Přesto ale odborníci varují před velkým očekáváním. Rychlost šíření nové varianty podle nich může být natolik vysoká, že i pouhé karantény a domácí léčení může mít na společnost negativní vliv.