Opičí neštovice v Česku: toto onemocnění lidi neděsí. Stále je trápí covid

Opičí neštovice se od května šíří především v Evropě. Několik případů se objevilo také v Česku, nemoc ale nevyvolala žádnou paniku. Pozornost si opět bere koronavirus.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak Události247 před časem informovaly, v Česku se opičími neštovicemi nakazilo 14 lidí. Kromě jedné osoby, jsou všechny ostatní případy hlášeny z Prahy. Když se v květnu objevily v Evropě první případy tohoto onemocnění, vyvolalo to velkou paniku. Do té doby byly opičí neštovice rozšířeny hlavně v Africe a růst počtu nakažených v Evropě a Spojených státech vyvolával znepokojení. Média informovala, stejně jako na začátku koronavirové pandemie, o každém potvrzeném případu. A to s patřičnou dávkou dramatičnosti.

Očkování připraveno

Nyní už si ale opičí neštovice pozornost příliš neberou. Narůstající čísla pozitivních případů v důsledku nových subvariant covidu-19 jsou pro většinu lidí zajímavější. Opičí neštovice přitom nezmizely. Na začátku měsíce bylo v Evropě zhruba 4 500 případů. Právě na starý kontinent připadá až 90 procent nově nakažených. Celkem se nemoc vyskytla v 31 evropských státech, jak píše server Seznam Zprávy. Veřejnost to příliš neznepokojuje. To samé se nedá říci o Světové zdravotnické organizace (WHO).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Jak připomíná server Seznam Zprávy, ta vyzvala evropské země, aby koordinovaly své další kroky v zabránění šíření nemoci. Podle šéfa evropské pobočky WHO Hanse Klugeho je třeba o opičích neštovicích více informovat. Přesto podle WHO opičí neštovice nepředstavují ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Navíc je třeba připomenut, že na opičí neštovice existuje očkování. Česko dostane 2 800 vakcín od Evropské komise, jak píše server iRozhlas. Určeny mají být pro rizikové skupiny v případě zhoršení situace, doplňuje server.

Afrika jako ohnisko

Naopak aktivní očkování vybraných obyvatel oznámilo již Nizozemsko, Španělsko, Německo či Francie, připomíná web iRozhlas. Česko se momentálně soustřeďuje spíše na očkování proti koronaviru. V pondělí spustilo ministerstvo zdravotnictví podání čtvrté dávky vakcíny. Určeno je pro zájemce starší 18 let, kteří mají odstup od třetí dávky minimálně 4 měsíce. Ale nejen koronavirus pozorně sledují zdravotní experti. Jak Události247 informovaly minulý týden, v africké Tanzánii se objevila nová záhadná nemoc, se kterou si úřady neví rady.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékařka v Africe

Hlavním projevem je především krvácivá horečka. Potvrzeno bylo dosud 13 případů, z toho tři skončily smrtí. Afriku trápí také virus marburg. WHO vyhlásila kvůli šíření nebezpečného onemocnění v Ghaně epidemii. Dva nakažení v důsledku nemoci zemřeli. Dalších 98 lidí je v karanténě. Jak připomíná server Seznam Zprávy, marburg se šíří přenosem tělních tekutin. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, horečka, bolest svalů a zvracení krve. Onemocnění často končí smrtí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články