Nákup nemovitostí v zahraničí si může dovolit více lidí než dřív. Nabídka v některých zemích je totiž srovnatelná s nabídkou v České republice.
Ceny nemovitostí v Česku jsou podle TN na historickém maximu. V roce 2021 rostly ceny bytů, domů i stavebních pozemků o více než třetinu, což bylo nejvíce v Evropě. Proto je dle TN koupě realit například u moře někdy výhodnější než v českých rekreačních oblastech. Velký zájem je hlavně o apartmány a domy v Chorvatsku, Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, informuje dále TN.
Pomalá a drahá výstavba
Jak píší Kurzy, za uplynulých deset let se ceny nemovitostí v Česku více než zdvojnásobily. K růstu cen bytů i rodinných domů dle serveru Kurzy výrazně přispěla především vysoká poptávka, pomalá výstavba, rostoucí ceny stavebních materiálů i práce. V nemalé míře také pak velmi vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů, informují dále Kurzy. Zájem o nemovitosti v zahraničí zaznamenaly podle TN realitní kanceláře už během pandemie covidu. Poptávka ale roste i teď kvůli válce na Ukrajině.
„Velmi oblíbená jsou letoviska u moře,“ potvrdil Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Je to pochopitelné, protože mnoho Čechů tyto nemovitosti celoročně pronajímá a v létě v nich sami tráví letní dovolenou. Dokonce i výnosy z pronájmů těchto nemovitostí mohou být výrazně vyšší, než jak to vidíme v České republice,“ doplnil ekonom. Vysoké ceny nemovitostí u nás jsou podle Křečka dány tím, že se málo staví.
V Itálii lidem platí za to, že bydlí v neobývaných domech
Opačná situace je však v některých jiných zemích. „Například na jihu Itálie je problém obsadit celou řadu nemovitostí. Dokonce jsou známy i případy, kdy je placeno lidem za to, že začnou nějakou nemovitost obývat, aby se nevylidňoval tamní venkov. To je samozřejmě případ, který si v České republice nedokážeme představit,“ doplnil ekonom Křeček. Cenu nemovitostí u nás i ve světě ovlivňuje celá řada faktorů.
„Mezi ty hlavní patří především lokalita, její občanská vybavenost a rovněž technický stav nemovitosti. Nejžádanější jsou dlouhodobě byty ve velkých městech. Kupující si ovšem musí na jejich pořízení připravit více peněz. V Praze i Brně již průměrná cena za metr čtvereční bytu překonala hranici sto tisíc korun. Výrazně levněji dnes pořídíte byt například v Ústí na Labem, Ostravě nebo Jihlavě,“ řekla pro Český rozhlas specialistka na hypotéky Veronika Hegrová.