Palivo je každým dnem dražší. Podle ekonoma je délka zdražování závislá na době trvání konfliktu na Ukrajině. Stát bude kontrolovat distributory.
V Česku každým dnem přesahují ceny pohonných hmot nová historická maxima. Nejprodávanější benzin Natural 95 stojí v průměru 46,64 korun za litr. Stejné množství dieselu více než 49 korun. Podle dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od počátku roku 2005 se od minulé středy zdražil benzin o více než sedm korun, nafta o více než deset. Ministerstvo financí avizovalo plošnou kontrolu čerpacích stanic kvůli maržím, uvedla Česká televize.
Stroukal: Záleží na délce konfliktu
Jak se budou dále vyvíjet ceny pohonných hmot je podle ekonoma Dominika Stroukala: „Proměnná délka rusko-ukrajinského konfliktu. Čím delší bude, tím větší ceny paliv budou. Je to tak trochu věštění z křišťálové koule, ale pokud by konflikt trval například další měsíc, je určitě reálné, aby se cena vyšplhala k 65 korunám za litr, avšak je to pouze odhad,“ sdělil Událostem247.
Zrušení přimíchávání biosložek je krok správným směrem, protože sníží náklady na výrobu pohonných hmot. Zrušení silniční daně zas sníží náklady podnikatelům, kteří díky tomu nebudou muset růst cen pohonných hmot plně promítat do svých koncových cen.
— Štěpán Křeček (@stepankrecek) March 9, 2022
„My máme sice možnost dostat se na nějakou nižší daň z přidané hodnoty na paliva, nemyslím si však, že to stát chce dělat. Ta cesta, kterou si stát vybral, to zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a úvahy o zrušení silniční daně, možná není ideální cesta,“ doplnil Stroukal.
„Musíme si ale uvědomit, že žijeme v době, kdy se snažíme konsolidovat státní rozpočet a sáhnutím na DPH složku by si vláda do tohoto bodu svého programu trošku hodila vidle. Obecně bude mít přístup vlády menší dopad na veřejné finance, než kdyby volil snížení DPH,“ zakončil ekonom.
Kontroly distributorských marží
Zdražování navíc nabralo obrátek v posledních dnech. Jen během úterka vzrostla průměrná cena o 1,70 koruny a cena dieselu o 2,15 koruny. Ve středu potom o 1,43 koruny u benzinu a 1,56 koruny u nafty. Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv v pondělí vyzval distributory a prodejce pohonných paliv, aby ke zvyšování cen přistupovali uvážlivě. „Byli bychom velmi neradi, aby ta současná situace byla zneužita některými distributory k neobjektivnímu navyšování svých marží,“ citovaly Novinky Švagra.
Je dobře, že stát začíná monitorovat marže čerpacích stanic, říká šéf státních hmotných rezerv @pavel_svagr. Vypne-li Kreml ropné kohoutky, má stát zásoby na 94 dní. Utáhne-li ty plynové, stát se musí spolehnout na zásoby soukromníků. @televizninoviny https://t.co/2KP8vcRqYA pic.twitter.com/SRZTwXZvuj
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 10, 2022
Nejlevněji je v Jihočeském kraji. Litr benzinu zde lze pořídit v průměru za 45,82 koruny, litr nafty pak za 48,48 koruny. Na druhou stranu nejvíce motoristé zaplatí v Praze, kde průměrná cena litru benzinu vychází na 47,21 korun. U nafty je to Kraj Vysočina s průměrnou cenou 49,38 korun za litr.
Problém s cenami pohonných hmot není pouze tuzemský. Sazby v důsledku ruské invaze na Ukrajinu rostou i v dalších státech. Rostoucí ceny denně trápí také Německo, Polsko a Slovensko. Polsko již prvního února v rámci takzvaného protiinflačního štítu na půl roku snížila daň z přidané hodnoty na paliva z třiadvaceti na osm procent. Slováci řešily krizi tankováním v Maďarsku. Dopravci na Slovensku pak v únoru blokovali hranice a vládu žádali o dočasné snížení cen, prostřednictvím stejného opatření.