Ministerstvo školství už začalo s revizí vzdělávacích programů pro základní školy. Žáci druhého stupně by si nově mohli vybrat, jestli chtějí studovat druhý cizí jazyk.
Dokument, kterým se řídí výuka na základních školách, čeká hned několik důležitých změn. Lidé se k němu mohou také vyjádřit. Podle ministra školství Petra Gazdíka mohou zájemci na webovém rozhraní připomínkovat revizi obecných rámců. Jak píše TN, ministr chce také digitalizovat celý vzdělávací program a v první řadě změnit osnovy.
Místo druhého cizího jazyka manuální předměty
Česká televize připomíná, že druhý cizí jazyk se na základních školách začal povinně vyučovat od školního roku 2013/2014. Do té doby byl volitelným předmětem, a to jen na školách, na kterých k tomu byli aprobovaní kantoři. Teď po zhruba deseti letech by mohla nastat změna. Expertní skupina, která se zabývá novými vzdělávacími plány, totiž dostala velké množství návrhů, aby byl druhý cizí jazyk zrušen.
Důvody vysvětluje Michal Černý, který je ředitelem odboru základního vzdělávání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy: „Pro žáky, kteří mají problém i s tím prvním cizím jazykem, neřkuli se svým mateřským jazykem, z pohledu učitelů ztrácí smysl.“ Tyto děti by se podle pedagogů měly vzdělávat spíš v oblastech, které jsou pro ně přínosnější. Cizí jazyk by mohly nahradit třeba předměty, které zlepšují manuální zručnost nebo matematické dovednosti.
Školy by žákům nabídly jinou alternativu
Ministr školství Petr Gazík Událostem247 potvrdil, že zkušenosti z minulých let, kdy byl druhý jazyk zaveden ukazují, že část dětí, které mají specifické poruchy učení spíše druhý cizí jazyk zatěžuje. „Tyto děti by měly věnovat čas výuce prvního cizího jazyka, nebo některému z dalších předmětů. V revizích rámcových vzdělávacích programů je návrh, ve kterém by mohl být druhý cizí jazyk povinně volitelný. Ti, kteří ho chtějí studovat, tak mohou v menších skupinách od pěti žáků. To by znamenalo výrazné zvýšení výuky druhého cizího jazyka.“
Žákům, kteří nejsou intelektuálně schopni se druhý cizí jazyk naučit, by ředitel školy nabídnul jiný předmět. „Například konverzace v tom prvním cizím jazyce nebo doučování z češtiny, metematiky a dalších předmětů,“ doplnil ministr školství. Jak budou nové vzdělávací plány vypadat, a jestli druhý cizí jazyk zůstane povinný, nebo ne, bude ale jasné až na konci příštího roku. První školy by pak podle nich mohly začít učit od roku 2024.