Začaly zápisy ukrajinských dětí na základní školy. Kapacity jsou zatím volné

Školy si mohly k zápisu zvolit termín do 15. července. Na řadě míst tak mají ukrajinští žáci možnost přijít k zápisům až v následujících dnech a týdnech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Volné kapacity jsou jak pro prvňáčky, tak i pro starší žáky, píše iDNES. Ředitelé škol se podle iDNES většinou shodují, že zápis je v případě válečných uprchlíků velkou neznámou. Není totiž jasné, kolik dětí přijmou a kolik jich pak ve skutečnosti opravdu nastoupí, informuje dále iDNES. Zápisy pro české děti proběhly v dubnu. Přišlo k nim 142 tisíc předškoláků. Do školek mohli Češi své potomky zapsat v první polovině května, dodává iDNES.

Není jasné, jestli vůbec v září nastoupí

Většina ředitelů, jak vidím, se snaží, aby zápisy proběhly hned v červnu, nenechávají to na červenec,“ řekl Událostem247 ministr školství Petr Gazdík. „V mateřských školách je těch míst méně, asi 12 tisíc. V základních školách je míst dostatek, přes 150 tisíc. Samozřejmě se to velmi liší lokálně. V současné době dokončujeme zákon Lex Ukrajina 2, který by měl řešit problémy pro ty oblasti, kde těch míst není dost tak, aby byly schopny zahrnout do škol ukrajinské děti i tam,“ doplnil ministr pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinské dítě

Část Ukrajinců začala do českých škol přicházet hned po začátku ruského útoku na Ukrajinu, ke kterému došlo 24. února. Podle České školní inspekce jich v polovině května bylo ve školkách 3800 a v základních školách 26 tisíc, informují o tom Novinky. Podle ministra školství Petra Gazdíka může 1. září nastoupit do škol 50 tisíc ukrajinských žáků nebo také 150 tisíc ukrajinských žáků. Je to podle něj těžké odhadnout, uvedl pro Události247.

Ukrajinské děti se účastní výuky na dálku

Usnadnit rozšíření kapacit má školám pomoci zvláštní zákon, který platí od března. Základní školy podle Gazdíka mohou zažádat o navýšení kapacity kvůli uprchlíkům bez stanoviska hygieniků nebo stavebního úřadu až na maximum 34 žáků ve třídě a školky do nejvýše 28 dětí, uvádí Novinky. Pomoci s umístěním ukrajinských žáků do škol by měla také spolupráce mezi obcemi, kraji a ministerstvem školství, doplňují Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti ve škole

Školní inspekce v dubnu a květnu na více než polovině navštívených základních školách v České republice zjistila, že se Ukrajinci účastní zároveň i dálkové výuky své školy na Ukrajině. Podle inspekce to děti přetěžuje, píší Novinky. Doporučila proto resortu školství, aby se snažil s ukrajinským protějškem dohodnout na omezení požadavků pro účast uprchlíků na ukrajinské výuce na dálku, zakončuje server Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů