Koalice kvůli kauze v pražském dopravním podniku nevidí důvody pro rekonstrukci vlády, Fiala večer promluví k národu

Předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Po jednání lídrů vládní koalice to uvedl premiér Petr Fiala.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Kandidáta na post ministra školství, který na konci června opustí Petr Gazdík, chce STAN představit do konce týdne, uvádí Deník. Dodal, že adept nebude mimo hnutí. STAN už dříve uvedl, že vrátí dar ve výši 350 tisíc korun spojený s podnikatelem Pavlem Kosem, který v kauze rovněž figuruje, informuje Deník. Jasnou představu o nástupci Gazdíka má i opozice. SPD odmítá pokračování STAN ve vládě, ANO očekává odborníka, píše dále Deník.

Ke změnám není důvod

Dohodli jsem se na tom, že nevidíme žádné důvody pro rekonstrukci vlády a podobné kroky,“ citují Fialu České noviny. „Ministr vnitra Rakušan má absolutní důvěru lídrů vládní koalice, pokud jde o nestrannost vyšetřování kauzy a jeho spravedlivý výsledek,“ citují dále slova Fialy České noviny. Ocenil také, že mu předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vyjádřili důvěru a ubezpečil je, že korupční kauza musí být vyřešena důsledně a podle principu „padni, komu padni“, pokračují České noviny.

iZdroj fotografie: S vědomím České pirátské strany / Facebook
Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Kandidaturu na post ministra školství podle Seznam Zpráv zvažují poslanci STAN Ondřej Lochman a Viktor Vojtko. Lochman pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže, Vojtko působí jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě. Poslanec Vladimír Balaš, Jan Berki nebo místostarostka středočeských Psár Martina Běťáková podle Seznam Zpráv kandidaturu odmítli.

Fiala večer zhodnotí situaci

Premiér Petr Fiala se k aktuální politické a ekonomické situaci dnes večer vyjádří v televizním projevu. Ve 20 hodin pronese projev k národu, který odvysílá Česká televize, televize Nova, Prima a Český rozhlas, premiér to oznámil na sociální síti. Od jmenování řeší Fialova koaliční vláda kromě běžné agendy hlavně rostoucí inflaci, energetickou krizi i dopady války na Ukrajině, a to včetně přílivu uprchlíků.

¨

Bojuje se o voliče, kteří právě chodí k těm regionálním volbám, a proto jsou tak cenní a zajímaví pro politické subjekty,“ okomentoval pro Události247 politolog Jan Kubáček. Ministerstvo financí dnes také informovalo, že stát, obce a kraje vydaly ke konci května na zvládání uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině 7,2 miliardy korun. Upozorňuje na to ČT24. Výdaje ze státního rozpočtu z toho činily 6,1 miliardy. Největší položkou byly sociální dávky. Stát za ně vyplatil čtyři miliardy korun, píše dále ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa