České stíhačky pomohou chránit slovenské nebe, slíbil premiér Fiala

Ochrana by mohla začít 1. září. O pomoc požádal Českou republiku minulý měsíc slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pomoc Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru slíbil v Otázkách Václava Moravce na ČT24 český premiér Petr Fiala. Jeho slovenský protějšek Eduard Heger v pořadu pomoc ocenil stejně jako vyslání českých vojáků k ochraně východních hranic Slovenska. Oba předsedové vlád se kromě bezpečnostní situace a války na Ukrajině bavili také o politické situaci ve svých zemích a zdražování energií, uvádí ČT24.

Česko je na pomoc dobře připraveno

Klíčovým tématem diskuse byla otázka o připojení Švédska a Finska do NATO, píše Blesk. Teď se totiž musí smlouva Severoatlantické aliance ratifikovat napříč státy, tedy i v Česku a na Slovensku. „U nás to musí schválit obě komory Parlamentu, předpokládám, že na začátku podzimu bychom to měli mít hotovo,“ vysvětlil na ČT24 premiér Fiala. „Jsme připraveni technicky i kapacitně,“ doplnil Fiala pro ČT24. Podle jeho slovenského protějšku, Eduarda Hegera, je to důkazem velmi blízkého spojenectví, dodal pro ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stíhačka F-16

Bratislava podle něj bude pomoc potřebovat minimálně rok, píší České noviny. Po ruské invazi na Ukrajinu začala Bratislava chystat předčasné ukončení provozu bitevníků MiG-29. Slovensko si podle Českých novin před čtyřmi lety objednalo od Spojených států čtrnáct stíhaček F-16. Původně měla Bratislava první stroje dostat už letos. Nakonec k tomu dle Českých novin zřejmě dojde až za dva roky. Zpoždění dodávek slovenské ministerstvo obrany zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobené epidemií covidu a nedostatkem čipů na světovém trhu, píší České noviny.

Může vzniknout sporná situace

O společné ochraně nebe se hovoří spoustu let,“ řekl Událostem247 bezpečnostní analytik Andor Šándor. „Dokonce se hovořilo o tom, že by si Česko společně se Slovenskem pořídilo letadla. Já jsem zažil řadu různých jednání a nápadů o vytváření společných jednotek se Slovenskem, protože jsme si říkali, že jsme si nejblíž, a tak nám to půjde nejlépe. Do dneška se ovšem nic takového nepovedlo,“ doplnil expert pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
MiG-29

Otázka ochrany slovenského nebe je podle Šándora věc, kterou uspíšila ruská agrese na Ukrajině. „Česko přitom může využít stejné platformy jako při ochraně Pobaltí. Vždycky je nejsložitějším případem to, že když se bude ke vzdušnému prostoru blížit ruský letoun, tam je celkem zřejmé, že ta akce proběhne podle standardů NATO. Je však otázka, co by se stalo, kdyby do vzdušného prostoru Slovenska vstoupilo komerční dopravní letadlo s cestujícími na palubě, nehlásilo by se. Nebo by dokonce vykazovalo podezřelé chování,“ zakončil Šándor pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články