Čeští školáci nemají zájem o studium odborných řemeslných oborů. Školy bojují o dotace na stipendia

O technické obory je malý zájem ze strany uchazečů, zato velký ze strany podniků. Na trhu práce je permanentní nedostatek odborných řemeslníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obuvník, sklář, brusič skla, hutník, kominík či kameník, kuchař číšník. To je jen část učebních oborů, které v posledních letech bojují s nezájmem žáků, píše Echo24. Úbytek zájmu o některé učební obory je spojený i s tím, že jde „práci rukama“, a také nejistotou, co bude do budoucna, píše dále Echo24. A to i v souvislosti s pandemií. „Převis poptávky nad nabídkou je obrovský, takže to krize podle mne už je. A je výrazně větší než třeba v Německu, Rakousku nebo dalších středoevropských zemích,“ řekl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Přednost mají gymnázia i ekonomické obory

Chcete opravit pračku, položit podlahu? Počkáte si i pár týdnů, taková je teď situace v Česku. „Učební obory již nejsou dehonestovány, říkáme rodičům, že výučním listem vzdělání jejich dítěte končit nemusí, učební obory jsou již sofistikované, technologie na vysoké úrovni,“ řekla serveru iDnes ředitelka Střední školy technické ve Vysokém Mýtě Jitka Jiskrová. Podobně to mají na ostravské Střední průmyslové škole. „Mladí lidé si vybírají technické obory stále méně,“ řekl Událostem247 zástupce ředitele Tomáš Maňák.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Budoucí truhláři

„Když děláme nábory na základních školách, vidíme, že technické obory si vybírají méně oproti gymnáziím a ekonomickým oborům. Letos byl nábor dobrý, ale přesto ve druhém kole byl enormní převis zájmu o ekonomické směry,“ pokračuje Maňák pri Události247. ,,Na naší škole mohou žáci získat stipendium až 5 000 Kč za úspěšné pololetí v oboru mechanik-seřizovač. Ti jsou tzv. dotováni MS krajem. Ale myslím, že dotován by měl být nejméně ještě obor obráběč kovů i některé další,“ dovává Maňák pro Události247.

Zámečníků bude zapotřebí v každé době

Roman Veselka absolvoval strojní průmyslovou školu a pracuje v terénu jako speciálně školený odborný zámečník. Na svou profesi nedá dopustit a vybral by si ji znovu – i proto, že k ní patří hodně volnosti. „Každému doporučuji! Nás budou potřebovat vždycky. Majetek se pořád bude muset nějak chránit a klíče, i ty sebemodernější, se občas ztratí, dveře se zabouchnou, poskytujeme taky kompletní servis bankovních trezorů,“ vypočítává pro Události247 pan Veselka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zámečník

„Zaměstnavatelé v České republice mají dlouhodobě zájem o kvalifikované řemeslníky a také o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech,“ potvrdila pro Události247 tisková mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP) Kateřina Beránková. Právě absolventi škol s tímto zaměřením tak podle ní mají velkou šanci na získání práce po ukončení studia. ÚP se snaží podpořit zájem o studium těchto oborů prostřednictvím svých Informačních a poradenských středisek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články