Chci covid-19, zaplatím. Inzeráty šílenců se šíří na sociálních sítích

Policie řeší v Česku nejrůznější porušení protiepidemických vládních opatření i trestné činy v souvislosti s covidem-19. Šíření nakažlivé lidské choroby je trestné, varuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na sociálních sítích se rozšířily inzeráty poptávající nákazu covidem-19. Někteří lidé jsou ochotni za tuto službu zaplatit. Epidemie koronaviru přitom v Česku sílí. Od pondělí platí nová opatření, která neočkovaným lidem zamezují vstup třeba do restaurací nebo na kulturní a sportovní akce. K doložení bezinfekčnosti už nestačí test. Lidé potřebují covidpas nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledním půlroce. Z inzerátů jsou zděšeni lékaři. Případy související s covidem-19 řeší i policie.

Chci covid-19, zaplatím

Opatření, která 22. listopadu začala platit, znamenají pro neočkované komplikace. Zájem o vakcinaci se zvýšil. Řada lidí se však rozhodla obstarat si nákazu. „Příjemné odpoledne s nakaženým člověkem a můj následný pozitivní PCR test je řešení, které rád finančně odměním,“ píše na facebookové stránce nabízející brigády Roman K. Blesk cituje Heduš N., která „chce být zelená (v aplikaci Tečka), aby mohla chodit do hospody“. Tomáš H. napsal: „Chtěl bych nakazit covidem. Po pozitivním testu poskytnu finanční odměnu 500,-.“

Zděšení jsou z podobných inzerátů zdravotníci. „Nikdy ale nemůžete s jistotou vědět, jestli neskončíte v nemocnici. Považuji to za absolutní nezodpovědnost vůči všem ostatním,“ řekla viroložka Ruth Tachezy Seznam Zprávám. „Někteří z těch, co se takhle nakazí, jistě budou mít mírný průběh. Ale rozhodně se na to nemůžou spolehnout. U nás leží z osmdesáti procent neočkovaní. A většina z nich si také myslela, že se jich těžký průběh netýká,“ prohlásil vedoucí lékař covidária pražské Všeobecné fakultní nemocnice Lukáš Zlatohlávek.

Pozor na porušení zákona

Inzerující, ale i lidé, kteří by nákazu poskytli, riskují trestní stíhání. „Inzerát samotný je na hraně toho, co je trestné a co trestné není. Ale pokud by se ta akce skutečně realizovala, tak by podle mne čelili trestnímu stíhání oba. Nemocný i ten, kdo se chtěl nechat nakazit,“ cituje advokáta Jana Černého Blesk. V Trestním zákoníku se uvádí, že kdo úmyslně rozšíří nakažlivou nemoc, hrozí mu trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Ale může to být i osm let v případě, že čin ohrožuje život nebo zdraví lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie ČR

Policejní prezidium neuvedlo, zda případ záměrného nakažení člověka koronavirem policie řešila. Statistiky se zaměřují pouze na konkrétní trestné činy, ale už v nich není uvedený způsob provedení. „Obecně mohu sdělit, že v rámci celé republiky policisté řeší různá porušení platných opatření i trestné činy v souvislosti s covidem-19. Například šíření nakažlivé lidské choroby je trestné, stejně tak uplácení či podněcování k trestnému činu,“ řekl deníku mluvčí prezidia David Schön.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články