Někteří lidé uvádějí, že po prodělání covidu-19 se jim zhoršil zrak. Nemohou kvůli tomu pak například řídit auto, či si přečíst noviny.
Lékaři uvádějí, že některým jejich pacientům se vidění zhoršilo až o jednu dioptrii. Odborníci všem doporučují trpělivost, protože do několika měsíců by se měl zrak vrátit do normálu. Jedním z postižených je Jakub Wolf, kterému se zhoršil zrak, což byl u něj jediný příznak covidové nákazy. Pro CNN Prima NEWS popsal, že když se snažil podívat se na sebe do zrcadla, viděl jen obrysy a šmouhy.
Potíže se zrakem po covidu mají i očkovaní lidé
Jakub navíc stále tzv. covidovou mlhou trpí. Nemůže řídit auto a i nákupy mu dělají problém. Hůř po prodělání covidu vidí i zpěvačka Monika Absolonová. „Lékaři mi vždycky říkali, že tím, že nevidím na dálku, tak budu na blízko vidět skvěle, tak teď už nevidím ani na blízko,“ popsala s tím, že se chystá pořídit si silnější brýle. Podle Milana Odehnala, který je primářem pražské oční kliniky, přibylo s pandemií zhruba 10 procent nových pacientů. Nejčastěji trpí záněty spojivek, někteří mají po covidu poškozenou rohovku.
Podle Odehnala rekonvalescence trvá několik týdnů a může na rohovce zanechat drobné změny. Pacient pak může nějaký čas hůř vidět. S těmito problémy si však většinou zvládnou odborníci poradit. „S většinou těchto věcí umíme dost udělat. Umíme napsat správné brýle, pomocí kterých se období, kdy mají pacienti potíže, překlene,“ doplňuje primář. Problémy se zrakem se nevyhýbají ani lidem po očkování. Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje přes 600 nahlášených nežádoucích účinků po očkování spojených se zrakem.
Covidové oči trápí i děti
Problémy se zrakem po covidu popisovali lékaři i pacienti už loni. Pro web Vitalia se vyjádřil přednosta klinik Gemini Pavel Stodůlka, problémy s očima začínají pacienti pociťovat většinou do dvou týdnů od výskytu prvních příznaků onemocnění. „Potíže odeznívají obvykle po dalších dvou týdnech. V některých případech oční příznaky mohou být dokonce prvním projevem onemocnění,“ doplnil. Výskyt očních příznaků u pacientů s covidem je podle různých studií udávána v rozmezí od jednoho do 32 procent.
„Zvětšila se potřeba korekcí, protože vnitřní akomodační rezerva se snížila. Pacienti častěji nosí brýle na blízko, což dříve tak často nepotřebovali,“ doplnil primář Jiří Slepánek z nemocnice v Karviné-Ráji pro Události247 s tím, že problémy se zrakem mají i děti. „Je to dopad mnohahodinového sezení před monitorem počítače, kterému děti byly vystaveny při distanční výuce.“ V souvislosti s tím primář varuje rodiče, aby děti u počítače i tabletu nenechávali dlouhou dobu.