V Česku přibylo necelých 10,5 tisíce nových případů covidu, je to o 1100 méně než před týdnem. Podle expertů bychom však měli počítat s další, i když mírnější vlnou nákazy.
Na svědomí ji bude mít subvarianta koronaviru omikron BA.2. Ústav zdravotnických informací a statistiky však upozorňuje, že nárůst nebude souviset s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Jak informuje iDnes, pokles počtu nových případů ukazují data zhruba od začátku února. V pondělí ale testy podle webu ministerstva ukázaly 10 387 nově potvrzených případů, což je o 242 víc než před týdnem.
Lidé by měli zůstat opatrní ve vlastním zájmu
Zástupci ministerstva zdravotnictví uvedli, že počty nakažených mezi cizinci a v Česku žijícími Ukrajinci aktuálně zůstávají na stejné úrovni. Na odborné konferenci Racionální přístupy ke covidu-19, kterou pořádá Akademie věd České republiky, to potvrdil také evoluční biolog Jaroslav Flégr. Podle něj nás čeká ještě jarní „vlnka“ epidemie, která už začala především v Praze. Odmítl však, že by vlna souvisela s příchodem ukrajinských uprchlíků.
Jak Událostem247 potvrdil epidemiolog Libor Grubhoffer, dalo se čekat, že na zplošťující se křivce se opět objeví v souvislosti s rozvolněním nárůst nových případů covidu. „Před dvěma týdny jsme ovšem nemohli tušit, že Rusko rozpoutá válku na Ukrajině a velký počet Ukrajinců se přesune do Evropy. I to se na tom může podílet, ovšem nepředpokládám, že by to mělo nějaký zásadní epidemiologický význam. Myslím, že by si lidé měli uvědomit, že je potřeba být opatrní ,a ve vlastním zájmu dodržovat hygienická opatření,“ uvedl.
Rozvolnění bylo uspěchané
Podle Flégra může za mírné zvyšování počtů nakažených především rozvolnění, které přišlo o měsíc dříve než mělo. Další vlnu epidemie pak očekává na podzim. Postupně budou ale její dopady díky očkování a dostupným lékům mírnější. Podle Státního zdravotního ústavu se teď z Dánska rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější. V Česku tvoří aktuálně asi čtvrtinu případů.
Zájem o očkování proti covidu však delší dobu klesá. ČT24 připomíná, že zatímco na začátku roku si denně přišlo pro vakcínu až sto tisíc lidí, v březnu už to byly jen tisícovky zálemců. V úterý podali zdravotníci vakcínu 3100 lidem, před týdnem byl tento počet asi o 800 vyšší. Většina aplikací připadá na posilující dávky. Hotové očkování má v Česku přes 6,85 milionu lidí. Posilující dávku má přes čtyři miliony z nich.