Ceny elektřiny a plynu začaly klesat. Dřevo začíná prodejcům ležet ve skladech, další konjunktura přijde v létě, tedy pokud lidé nezačnou topit jinak.
Už loni v létě se s vývojem situace na Ukrajině dalo tušit, jak se změní energetická situace v Evropě. Ceny dřeva byly v červenci rekordní, nabídka přesto nestačila poptávce. Lidé se snažili předzásobit, jak Události247 psaly. Zájemci čekali až tři měsíce a už předem věděli, že si budou muset hodně připlatit. Zima ale stále nekončí a někteří už nemají z čeho brát. Nakupují přímotopy, shánějí tepelná čerpadla i solární panely.
V příští topné sezóně alternativně
Důchodce Josef Pustějovský obývá s manželkou rodinný domek v Podbeskydí. Problémy se dřevem, jaké zažil před touto sezónou, jej přiměly uvažovat o změně způsobu vytápění. „Letos už jsem spálil všechno, co jsem měl. Musel jsem začít brát ze zásob na příští rok. A to dřevo je v tuto chvíli ještě mokré, takže ničí komín. To budou další tisíce na jeho vyčištění. Rozhoduju se, že zaizoluju, co se dá, a přejdu na plyn.“ Končí nadějeplným povzdechem: „Snad ta zima už skončí!“
Prodejce topiv Aleš Krupa z Hlučína registruje v chování zákazníků nápadné změny. Nejvíce podle jeho zjištění souvisejí s tím, jak si víc lidí pořizuje tepelná čerpadla nebo soláry. „Zima nekončí, prodeje jsou ale takřka na nule,“ svěřuje se Událostem247. „Lidi teď řeší spíš dovolené. Zásoby si nadělali v prosinci. O prázdninách zase nastoupí takový nápor, že nebudeme stíhat. Tvrdé dřevo teď prodáváme za 2 800 Kč, sypaný metr a měkké za 1 800,“ zakončuje pro Události247 Krupa.
Energetické společnosti půjdou s cenami dolů
Počasí končící astronomické zimy ještě ale k šetření teplem motivovat nijak nebude. Meteoroložka Dagmar Honsová nastínila Událostem247 blížící se jaro. Bude srážkově nadprůměrné a poslední zimní dny ještě pořádně chladné. Dobré zprávy má Aleš Krupa alespoň pro ty, kteří vsadili na uhlí. „Ceny šly razantně dolů. 12 – 13 000 Kč za tunu. To je oproti loňským dvaceti tisícům pořádný rozdíl,“ konstatuje pro Události247.
Ceny elektřiny i plynu v současné době výrazně klesají, píše tzb-info. Důvodem je recese, kdy se sice inflace velmi pozvolna zastavuje, ale zároveň klesá poptávka po energiích. Společnost ČEZ na svém webu pokles cen konstatuje a připomíná, že plní svůj slib Čechům a zlevňuje některé produkty. Ceny se dostanou výrazně pod cenové stropy, zejména u plynu, kde cena postupně klesne až na 1 500 korun za MWh. Zákazníci ušetří i tisíce korun ročně.