Podle vlády se zásobami plynu Česká republika zimu vydrží. Podle odborníků o tom rozhodne zejména nadcházející počasí

Vláda Petra Fialy slibuje, že Česká republika se zásobami plynu přes zimu vydrží. Odborníci na energetiku jsou však skeptičtí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr financí Zbyněk Stanjura přitom tvrdil, že pokud bude normální zima, plyn vystačí až do srpna. Podle něj Česká republika bez problému na 11 měsíců pokryje chod domácností a firem, a to při úsporách spotřeby plynu ve výši 15 procent, uvádí TN. Za tím si prý vláda skálopevně stojí. TN dále píše, že podle premiéra Petra Fialy vláda plyn zajistila a na příští zimu určitě bude.

Ochladí se už na konci září

Někteří odborníci na energetiku a ekonomové ale mají jiný názor, uvádí server TN. Nejenže Vladimir Putin může kdykoliv zavřít kohoutky, ale také nikdo přesně neví, jak tuhá a dlouhá zima bude, píše TN. Podle meteoroložky Dagmar Honsové už se ale začne brzy ochlazovat. „První výrazná ochlazení přichází většinou koncem září, kdy průměrné denní teploty klesají pod 10 stupňů Celsia a začíná sněžit,“ uvedla pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Radiátor

Experti si myslí, že právě počasí a teplota budou rozhodující. Například chladnější leden vydá spotřebou za dva letní měsíce. „V případě, že by Rusko teď hned zastavilo dodávky plynu do Evropy, tak by naše zásobníky zřejmě nevydržely celou topnou sezónu,“ řekl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Jestliže však budeme dělat úspory a podaří se nám získat další plyn, který nebude pocházet z Ruska, tak bychom topnou sezónu měli s odřenýma ušima přečkat,“ dodal ekonom pro Události247.

Jak můžeme ušetřit?

Na černé stoupající křivce, kdyby Češi plynem nešetřili, se spotřeba brzy dostane na maximum kapacity zásobníků, píše Blesk. Přesněji už 16. února 2023, s úsporami pak o tři měsíce později. „Je pravda, že teplota v zimě hraje významnou roli a při nižších teplotách se zvyšuje spotřeba plynu. Je potřeba kalkulovat s tím, že k nám stále ruský plyn proudí a oddaluje se riziko nedostatku plynu,“ cituje Blesk mluvčího ministerstva financí Tomáše Weisse.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Společnost Gazprom

Většina plynu v českých zásobnících patří soukromým firmám. Stát však uložené množství této suroviny kontroluje. Pokud by nastala krize, jejich použití by si zajistil například vyhlášením nouzového stavu, informuje o tom web Kurzy. Volnou kapacitu už stát odebral třinácti firmám, které rezervy nenavyšovaly, a to včetně ruského Gazpromu. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka můžeme šetřit tím, že snížíme teplotu v místnostech nebo za radiátory umístíme hliníkovou folii, píše web Kurzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články